Aktualności / Wydarzenia

Aktualia 2022 pod hasłem "Niezmiennie zmienny człowiek"

"Niezmiennie zmienny człowiek" to hasło, pod którym odbyły się na KUL tegoroczne Aktualia, czyli XXVIII Ogólnopolska Konferencja Aktualności Psychologicznych. Wykład inauguracyjny pt. "Uzależnienie od uczenia się - co nam mówi o systemie edukacji?" wygłosił dr Paweł Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie badaczy, z których licznie korzystają studenci, również w formie warsztatów, zakończy się 7 kwietnia Galą Freudów.

"Świadomość emocji a adaptacja do wyzwań współczesnego świata", "Psychologiczne konsekwencje doświadczania pandemii koronawirusa COVID-19: wczesne nieadaptacyjne schematy a zdrowie psychiczne i dobrostan", "Obraz ciała na różnych etapach rozwojowych", "Co wynika z tego, że ktoś wierzy w istnienie umysłu i duszy? Badania eksperymentalne" to przykłady niektórych prelekcji specjalistów z całej Polski. We wtorek zaplanowano też wykład-niespodziankę, a cała naukowa konferencja, w połączeniu z sesją studencko-doktorancką, trwała do 6 kwietnia.

"Hasło tegorocznych Aktualiów oddaje istotę profesjonalizmu w działaniach psychologa. Niezależnie od tego, co psycholog robi - czy jest badaczem, czy też praktykiem, może nawet szczególnie, kiedy jest praktykiem, to istotą tego, że jego działania są profesjonalne, jest aktualność wiedzy - powiedział dyrektor Instytutu Psychologii KUL dr hab. Wacław Bąk, prof. KUL, który otworzył konferencję.

"To oznacza bazowanie nie na intuicjach, które bywają mądre, ani nie na mądrości życiowej, która też jest cenna, ani nie na poradach wyczytanych z mądrych poradników, ale bazowanie na aktualnej wiedzy rozumianej jako połączenie teorii i badań. To truizm, ale myślę, że warto go powtarzać. Bo temu między innymi służy ta konferencja - aktualizacji wiedzy" - dodał profesor KUL, który na co dzień pracuje w Katedrze Psychologii Osobowości.

 

 

Wydarzenie zorganizowało Koło Naukowe Studentów Psychologii KUL, której prezes Magdalena Zarembska także zwróciła uwagę, że psychologia jest nauką, w której najnowsze wyniki badań muszą być omawiane w gronie specjalistów, stąd też - jak zaznaczyła - wynika wartość Aktualiów, zorganizowanych już po raz 28. Z kolei kuratorka KSNP KUL dr Małgorzata Łysiak podkreśliła, że Aktualia są okazją do tego, by pomimo wielu obecnych trudności, tworzyć wspólnotę. "Wspólnotę ludzi, którzy się ze sobą spotykają i uczą się otwartości, życzliwości, tolerancji na drugiego człowieka i wrażliwości na jego krzywdę" - dodała dr Małgorzata Łysiak.

"Mamy wpływ na to, jak będziemy tworzyć tę wspólnotę i do tego niezmiennie was zapraszam, bo ta wspólnota się zmienia" - zwróciła się do studentów.

Pierwszy inauguracyjny wykład wygłosił dr Paweł Atroszko, który jest adiunktem w Zakładzie Psychometrii i Statystyki w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowiec ten specjalizuje się w badaniach dotyczących problematyki uzależnień behawioralnych, w szczególności uzależnienia się od uczenia się i pracy. W swoim wystąpieniu badacz skrytykował współczesny system edukacji, który - jak przekonywał powołując się na badania - w dużej mierze jest groźny dla młodych ludzi narażając ich nie tylko na groźne uzależnienie, ale - w niektórych przypadkach - nawet na próby samobójcze. Poza wykładami podczas konferencji odbyły się liczne warsztaty, dzięki którym ich uczestnicy mogli zdobyć nowe kompetencje. Tematy warsztatów to np. Rola wsparcia rodziców w procesie rozwijania skrzydeł dziecka, "Wszystko zaczyna się od rozmowy" - Praca w Telefonie Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych, Niezmiennie zmienna - troska o szacunek i dostępność.

Ostatniego dnia prelekcji odbyła się sesja doktorancko-studencka, którą otworzyło wystąpienie pt. "Poczucie zdrowienia u osadzonych uzależnionych od alkoholu a izolacja więzienna. Formy wsparcia interwencyjnego i instytucjonalnego". "Abstynencja to jest duża zmiana, która nie przychodzi z dnia na dzień. Mylne bardzo jest powiedzenie, że żeby być abstynentem to po prostu wystarczy nie pić" - mówiła współprelegentka Anna Mańkowska z Katedry Psychologii Klinicznej KUL, wyjaśniając, że abstynencja to bardzo trudny i złożony proces, który zaczyna się od walki z silnymi głodami alkoholowymi, przechodzi w naukę codzienności bez alkoholu i wprowadzenie konkretnych zmian, które sprzyjają abstynencji, a kończy się m.in. na modyfikacji postrzegania siebie i otaczającego świata, najlepiej przy wsparciu nie tylko specjalistów, ale także bliskich osób. W zakładach karnych jednak przechodzenie tego procesu jest trudniejsze - wówczas konieczna jest pomoc psychologów penitencjarnych, którzy prowadzą terapię w więzieniu w specjalnych oddziałach lub w ramach systemu terapeutycznego poza oddziałem.

Kolejne wystąpienia w sesji doktorancko-studenckiej mieli m.in. psycholog więzienny Tomasz Korczyński, który mówił o sprawcach przemocy w rodzinie znajdujących się w izolacji penitencjarnej, a także Aleksandra Bednarczyk z Katedry Psychologii Społecznej i Psychologii Religii KUL - tytuł jej referatu brzmiał "Człowiek w procesie zmian wpływających na system rodzinny w kontekście pacjentów po przeszczepie organów".

Więcej informacji o tegorocznych Aktualiów można znaleźć m.in. na koncie Koła Naukowego Studentów Psychologii KUL na Facebooku.