Wykłady otwarte prof. Cezarego Bronowskiego, 30 V 2023
Wydział Nauk Humanistycznych KUL oraz Italianistyka KUL serdecznie zapraszają na wykłady otwarte Pana Profesora dr hab. Cezarego Bronowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Spotkania odbędą się 30 maja 2023 w Gmachu Głównym KUL, w sali 350:
godz. 10.00 - wykład w języku polskim pt. "Dwór Fryderyka II na Sycylii i pierwsza szkoła poezji lirycznej w XIII wieku"
godz. 11.30 - wykład w języku włoskim pt. "Tra letteratura e cinema. Luigi Pirandello nel cinema: "Il viaggio" verso la libertà di Vittorio De Sica"
Bardzo serdecznie zapraszamy na spotkania wszystkie zainteresowane osoby!
Italianistyka stacjonarnie i zdalnie/hybrydowo – spotkanie online dla kandydatów na studia 2023/24, 15 V 2023
Drogie Kandydatki i Drodzy Kandydaci na studia na kierunku Italianistyka na KUL,
serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa w webinarium „Italianistyka stacjonarnie i zdalnie/hybrydowo – spotkanie online dla kandydatów na studia 2023/2024” przeznaczonym dla osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów na naszej Italianistyce w październiku 2023 roku.
Podczas spotkania online poprzez MSTeams, które odbędzie się 15.05.2023 (poniedziałek) w godz. 17.00-18.30, opowiemy Wam, wraz z Koordynatorem Italianistyki KUL Panią Profesor Anną Kucharską, Panią Kierownik Biura Rekrutacji KUL Panią mgr Magdaleną Pranagal oraz naszymi Studentkami i Studentami, o naszym kierunku studiów i odpowiemy na wszystkie Wasze pytania oraz wątpliwości.
W celu zarejestrowania się na spotkanie oraz otrzymania linku, prosimy o wypełnienie niniejszego formularza: https://ankiety.kul.pl/lime3/index.php/263829?lang=pl
Serdecznie zapraszamy na spotkanie!
W imieniu Zespołu Italianistyki KUL,
Aleksandra Krauze-Kołodziej
Koordynator ds. promocji kierunku Italianistyka
Link do Wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/4gImDt92f
Spotkanie z Marią Białopiotrowicz, 20 IV 2023

Wizyta prof. Rosangeli Libertini z Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberok
W dniach 20-24 marca 2023 r. naszą uczelnię odwiedził wyjątkowy gość - prof. Rosangela Libertini z Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberok (Słowacja). Pani Profesor poprowadziła gościnnie wykłady z włoskiej literatury młodzieżowej a także warsztaty z języka biznesowego dla studentów II i III roku Italianistyki. Poza służbowym charakterem przyjazdu, była to też podróż sentymentalna. Pani Libertini uczyła języka włoskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ponad 30 lat temu. Dla studentów i wykładowców naszego Kolegium była to unikalna możliwość porozmawiania o tym, jak na przestrzeni lat zmieniła się Uczelnia, a także sposobność, aby wynieść ze spotkania cenne rady i wzmocnić współpracę pomiędzy naszymi dwiema Italianistykami - polską i słowacką. Liczymy na ponowne odwiedziny prof. Libertini za rok oraz, jak obiecaliśmy, nasz przyjazd do partnerskiej uczelni w Ružomberok.
mgr Jakub Duralak, Koordynator Erasmusa na kierunku Italianistyka
Zapraszamy wszystkie chętne szkoły średnie
do udziału w organizowanym przez
Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki
Ogólnopolskim Konkursie Języka Włoskiego
Etap I - szkolny - 02.03.2023
Etap II - finał - 31.03.2023
Nagrody główne: 3 złote indeksy na naszą Italianistykę!
Na zgłoszenia chętnych do udziału szkół/klas czekamy do 17.02.2023!
Szczegóły dotyczące zgłoszeń oraz poszczególnych etapów Konkursu wraz z załącznikami znajdują się w Regulaminie OKJW_2023.pdf
OKJW_2023 - zagadnienia kulturowe na etap finałowy.pdf
Z przyjemnością informujemy, iż konkurs został objęty patronatami honorowymi:
Ambasada Włoch w Warszawie
Prezydent Miasta Lublin
Patronat medialny
Sponsorami nagród dla zwycięzców i finalistów Konkursu będą
magazyn "Italia Mi piace!" wydawany przez Colorful Media
oraz Wydawnictwo Nowela!
Finał Konkursu, 31 marca 2023, KUL
Zapraszamy do obejrzenia relacji TVP3 Lublin:
https://lublin.tvp.pl/68890394/final-konkursu-jezyka-wloskiego
Osoby odpowiedzialne za wydarzenie:
Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego:
mgr Agnieszka Meksuła
Ekspert Merytoryczny Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego:
dr hab. Anna Kucharska
Koordynator kierunku Italianistyka
Zapraszamy do wzięcia udziału!
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: konkursokjw@kul.pl
Wykład "Architettura gotica in Italia tra Assisi e fondazioni cistercensi", 19 I 2023
19 stycznia 2023 roku (czwartek) będzie miało miejsce wyjątkowe spotkanie online zorganizowane dla naszych wspaniałych Studenti e Studentesse Italianistyki KUL. Będzie to prezentacja Prof. Luca Salvatelli, doktora nauk humanistycznych w zakresie włoskiej historii sztuki średniowiecznej i miniatur, profesora dyplomowanego w zakresie historii sztuki, autora licznych książek i artykułów oraz laureata konkursu dla nauczycieli w 2016 roku, pt. „Architettura gotica in Italia tra Assisi e fondazioni cistercensi”.
Prezentacja oraz całe spotkanie będzie prowadzone w języku włoskim i zorganizowane zostanie w ramach dopełnienia treści nauczanych na specjalizacji „Język włoski w kulturze i turystyce” na kierunku Italianistyka.
Vademecum Italianistów KUL, 1 XII 2022
Już 1.12.2022 (czwartek) o godz. 18.30 w sali GG243 [dla grupy zdalnej poprzez MSTeams] odbędzie się wyjątkowe spotkanie z nowego cyklu "Vademecum Italianistów KUL", którego gościem będzie Pani Adrianna Wiaderek, studentka III roku naszej italianistyki.
Jeśli zastanawiacie się, jak...
połączyć studiowanie i rozwijanie pasji,
chcielibyście dowiedzieć się, w jaki sposób możecie lepiej zorganizować swój czas, jak połączyć studiowanie i pracę,
myślicie już o praktykach zawodowych i nie wiecie, jak je wybrać,
a może po prostu chcielibyście się poznać z pozostałymi studentami i studentkami naszej Italianistyki...
Zapraszamy Was na spotkanie! Nie może Was zabraknąć!
Powtórki maturalne z języka włoskiego 2022/2023 MS Teams





Wystąpienie prof. Guido Parisi "Quando il cosiddetto peccato si rende colpa?", 8 XI 2022
W imieniu Wydziału Historyczno-Filologicznego Towarzystwa Naukowego KUL oraz Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wystąpienie Pana Profesora Guido Parisi pt. "Quando il cosiddetto peccato si rende colpa?". Spotkanie będzie połączone z promocją polskiego wydania książki Pana Profesora pt. "Tamtej nocy w Polsce" (tłum. Magdalena Ryder, Wydawnictwo Norbertinum, Lublin 2022).
Wydarzenie rozpocznie się 8 listopada 2022 (wtorek) o godz. 16.30 w sali CTW-113.
Spotkanie będzie również transmitowane online:
Serdecznie zapraszamy!
Komitet organizacyjny:
prof. dr hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, Przewodnicząca Wydziału Historyczno-Filologicznego TN KUL, Kierownik Katedry Akwizycji i Dydaktyki Języków,
dr hab. Anna Kucharska, Koordynator Italianistyki
oraz dr Aleksandra Krauze-Kołodziej, mgr Dominika Wronikowska-Sfilio, mgr Agnieszka Meksuła
Link do Wydarzenia na Facebooku:
Rozpoczęcie roku akademickiego 2022/23
Przekazujemy wiadomości dla studentów, którzy rozpoczynają studia w trybie zdalnym, uprzejmie prosząc o zapoznanie się.
Informacja dla studentów Italianistyki w trybie zdalnym.pdf
Italianistyka KUL honorowym patronem Kongresu Nauczycieli Języka Włoskiego
Jest nam nam ogromnie miło ogłosić, że Italianistyka KUL objęła honorowym patronatem Kongres Nauczycieli Języka Włoskiego "Razem możemy więcej" organizowany przez Akademia Anima 22 października 2022 roku w Krakowie. Dziękujemy za zaufanie i cieszymy się już na tę współpracę.
Będzie to wyjątkowe wydarzenie skierowane do nauczycieli języka włoskiego z całej Polski, lektorów i prowadzących z uczelni wyższych, nauczycieli szkół ponadpodstawowych, techników, szkół prywatnych i korepetytorów.
To pierwsze od wielu lat spotkanie tego typu dla pasjonatów nauczania języka włoskiego!
Zapraszamy Was na nie serdecznie!
Wszystkie informacje dotyczące Kongresu oraz linki do zapisu znaleźć można tutaj: https://akademiaanima.com/italiano/con
KWADRANS Z KUL – Italianistyka w trybie zdalnym
Zapraszamy na "KWADRANS Z KUL – Italianistyka w trybie zdalnym".
Link do nagrania video:
Italianistyka stacjonarnie i zdalnie - spotkanie dla kandydatów na studia 2022/2023, 28 IV 2022
Serdecznie zapraszamy na webinarium „Italianistyka stacjonarnie i zdalnie – spotkanie dla kandydatów na studia 2022/2023” przeznaczonym dla osób zainteresowanych rozpoczęciem studiów na naszej Italianistyce w październiku 2022 roku. Podczas spotkania online poprzez MS Teams, które odbędzie się 28.04.2022 (czwartek) w godz. 16.30-18.00, opowiemy wraz z naszymi studentkami i studentami o Italianistyce KUL i odpowiemy na wszystkie pytania oraz wątpliwości.
W celu zarejestrowania się na spotkanie oraz otrzymania linku, prosimy o wypełnienie niniejszego formularza online: https://ankiety.kul.pl/lime3/index.php/411417?lang=pl
Link do wydarzenia na Facebook’u:
https://www.facebook.com/events/500376861539606?ref=newsfeed
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego
30 marca 2022 na naszej Uczelni odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego. Trzydziestu finalistów z całej Polski zmierzyło się z testem znajomości języka włoskiego i kultury Włoch. Jury wyłoniło 3 Laureatów Konkursu, choć zwycięzcami byli wszyscy Finaliści!
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji: |
Wykład „La rivoluzione artistica di Caravaggio a Roma: dai difficili esordi al successo”
Italianistyka KUL 24 marca 2022 (czwartek) o godz. 16.00 organizuje spotkanie online z Dott.ssą Federicą Marią Papi, pracownikiem naukowym Muzeów Kapitolińskich, historykiem sztuki i kuratorem Pinakoteki Kapitolińskiej, specjalistą zajmującą się twórczością Caravaggia, która wygłosi prezentację pt. „La rivoluzione artistica di Caravaggio a Roma: dai difficili esordi al successo".
Prezentacja oraz całe spotkanie będzie prowadzone w języku włoskim i organizowane jest dla studentek i studentów Italianistyki KUL w ramach dopełnienia treści nauczanych na specjalizacji „Język włoski w kulturze i turystyce". W celu otrzymania linku do spotkania, bardzo proszę o przesłanie wiadomości na adres aleksandra.krauze-kolodziej@kul.pl

„Project Tuscia - I segreti dell'Etruria attraverso gli occhi di uno storico dell'arte”
18 stycznia 2022 roku (wtorek) o godz. 16.00 będzie miało miejsce wyjątkowe spotkanie online zorganizowane dla naszych wspaniałych Studenti e Studentesse oraz Prowadzących Italianistyki KUL.
Gościem spotkania pt. „Project Tuscia - I segreti dell'Etruria attraverso gli occhi di uno storico dell'arte” będzie Dott. Siegfried Junior Hobel, archeolog i historyk sztuki, twórca Project Tuscia.
Prezentacja oraz całe spotkanie będzie prowadzone w języku włoskim i zorganizowane zostanie w ramach dopełnienia treści nauczanych na specjalizacji „Język włoski w kulturze i turystyce” na kierunku Italianistyka.
Link do Wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1lPoOBIGz
Spotkanie "La Lupa Capitolina", 23 XI 2021
Katedra Akwizycji i Dydaktyki Języków zaprasza spotkanie z Dott.ssą Francescą Ceci, pracownikiem naukowym Muzeów Kapitolińskich, archeologiem i specjalistą numizmatykiem, która przedstawi prezentację pt. „La Lupa Capitolina: la storia di una statua divenuta simbolo di Roma". Spotkanie w formie online odbędzie się 23 listopada 2021 r. o godzinie 17.00. Wydarzenie przeznaczone jest dla zainteresowanych studentów oraz prowadzących Italianistyki, Filologii romańskiej oraz Hispanistyki. Prezentacja oraz spotkanie będzie prowadzone w języku włoskim.
Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023, godz. 23:15 - Edyta Kociubińska