93 urodziny Benedykta XVI16 kwietnia przypada 93. rocznica urodzin emerytowanego papieża Benedykta XVI. Tego dnia miała się odbyć na naszej uczelni międzynarodowa konferencja naukowa „Chrześcijaństwo jest ogniem Ducha, a nie mętną wodą”. Podczas konferencji zaplanowana także była prezentacja kolejnego, trzyczęściowego tomu Opera Omnia Josepha Ratzingera pod red. M. Góreckiej i K. Góździa – Kazania: Homilie – Przemówienia – Medytacje (t. 14/1-3), którego pierwsza część, w przekładzie M. Góreckiej, ss. 656, zawierająca kazania od Adwentu do Wielkanocy, ukazała się w Wydawnictwie KUL jeszcze przed Wielkanocą. W druku jest druga część tomu w przekładzie J. Mereckiego SDS, ss. 536, zawierająca kazania, przemówienia i medytacje z niedziel zwykłych w roku kościelnym i świąt Pańskich oraz kazania na święta maryjne. Trzecia część w przekładzie ks. J. Kobieni, ss. 640, dokumentująca kazania na święta Pańskie i wspomnienia świętych oraz na szczególne okazje, jak przemówienia radiowe i telewizyjne, jubileusze, święcenia diakonatu, prezbiteratu i biskupie – ukaże się na początku maja. Całość dzieła wieńczy obszerny Dodatek liczący ponad 150 stron.

Wszystkie trzy części t. 14 Opera omnia (w sumie ponad 2 tysiące stron) pragniemy dziś złożyć Dostojnemu Jubilatowi, Papieżowi Emerytowi Benedyktowi XVI, w hołdzie za jego wytrwałe, mądre i kierowane sercem przepowiadanie słowa Bożego jako kapłana, profesora, biskupa, kardynała i papieża!

Ks. prof. Krzysztof Góźdź

Redaktor Opera omnia

KUL na zasadzie wyłączności jest polskim wydawcą tekstów kard. Josepha Ratzingera w serii Opera Omnia (łącznie 16 tomów), prezentującej uniwersalną myśl i wszechstronny dorobek filozoficzno-teologiczny Josepha Ratzingera - Benedykta XVI.

Wystawa „…sztuka jest mocą trwałą!” Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego o kulturze W roku beatyfikacji absolwenta, a potem Wielkiego Kanclerza KUL – kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, Muzeum KUL swoją wystawą „…sztuka jest mocą trwałą!” Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego o kulturze pragnie wpisać się w obchody tego szczególnego wydarzenia.

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00 do 17 października 2021.

Konferencja „Polska pedagogika wczesnoszkolna: teoria - badania - praktyka. Wiodące kierunki i szkoły naukowe"Katedra Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Polska pedagogika wczesnoszkolna: teoria - badania - praktyka. Wiodące kierunki i szkoły naukowe",  która odbędzie się 21 i 22 września 2021 r. Konferencja odbędzie się w formie online na platformie MS Teams z udziałem gości z zagranicy.