24 października 2019 r. rozpoczęły się prace konserwatorskie przy pięciu barokowych rzeźbach ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - zadanie: „Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KUL. Etap II – rzeźby ołtarzowe”.

Uniwersytecka kolekcja nowożytnej plastyki ołtarzowej należy do najcenniejszych w Polsce. W ramach zadania zaplanowano konserwację pięciu XVIII-wiecznych rzeźb wykonanych w drewnie. Cztery z nich przypisywane są Janowi Eliaszowi Hoffmanowi (około 1690-1751) i jego warsztatowi, natomiast piąta nieokreślonej pracowni śląskiej.

program: Wspieranie działań muzealnych

zadanie: Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KUL. Etap II – rzeźby ołtarzowe

czas realizacji: 25 III – 31 XII 2019

autor projektu: Krzysztof Przylicki

prace konserwatorskie: Konserwacja Dzieł Sztuki - mgr Grzegorz Gołubiak

wystawa kierunek SZTUKAZbiory sztuki Muzeum KUL prezentowane były w ostatnim czasie w wielu renomowanych instytucjach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. kolejnym miejscem, gdzie będzie można je podziwiać jest Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wystawę „kierunek SZTUKA. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL” można zwiedzać do 27 października 2019 r., a jej wernisaż odbył się 5 września 2019 r.

Franciszkańki HofmanKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

Szczegóły na stronie www.philosophy.kul.pl/cpal.