Katedra Biografistyki Pedagogicznej Instytutu Pedagogiki KUL oraz Fundacja „Biografie Codzienności” zapraszają na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową z serii: Współczesne przestrzenie edukacyjne biografistyki na temat „Oblicza patriotyzmu w biografiach”, która odbędzie się 21-22 kwietnia 2017 r. na KUL.

Hermeneutics and TruthWydział Filozofii KUL zaprasza na konferencję „Hermeneutics and Truth”, która odbędzie się 21 kwietnia 2017 r. o godz. 14.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-220.

V Polska Konferencja EyetrackingowaInstytut Psychologii KUL, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej UW, Uniwersytet SWPS, Neuro Device Group oraz  Scandinavian Workshop on Applied Eye Tracking zapraszają na V Polską Konferencję Eyetrackingową, która odbędzie się 21-23 kwietnia 2017 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW-113.

Wincenty PolMuzeum Lubelskie w Lublinie - Oddział Muzeum Literackie w Lublinie Filia Dworek Wincentego Pola, Instytut Filologii Polskiej i Biblioteka Instytutu Filologii Polskiej KUL oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział Lubelski Pracownia Wincentego Pola zapraszają na IX Ogólnopolską Konferencję Polowską „Wincenty Pol w relacjach rodzinnych, zawodowych, towarzyskich”, która odbędzie się 20-21  kwietnia 2017 r. w Lublinie.

Obchodzony niedawno Światowy Dzień Autyzmu skłania do refleksji na temat obecności i miejsca osób autystycznych w społeczeństwie. Przekuwając ideę w czyny, Fundacja Pro Liberis et Arte i Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL zaprosiły młodzież ze szkół średnich do udziału konkursie "Być jak autystyczny hipster" i podjęcia trudu przygotowania plakatów społecznych oraz spotów reklamowych, które mogłyby nam pomóc zrozumieć i włączyć w nasz świat pracy, zabaw i wypoczynku osoby autystyczne. Wszystko po to, aby osoby te zaczęły żyć nie obok nas, ale z nami. Akcja rozpoczęła się 10 kwietnia 2017 r., a laureatów konkursu poznamy w czerwcu b.r.

Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Papieża-Polaka będzie tematem konferencji naukowej „Czy daleko jeszcze od źródła? Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”, która odbędzie się online  29 września 2020 r. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. „nowy feminizm” Jana Pawła II i jego prekursorki, kobieta w twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II czy idea uniwersytetu w myśli Jana Pawła II.

Jak mówi jeden z organizatorów konferencji prof. Wojciech Kaczmarek (Katedra Dramatu i Teatru KUL): „Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Karola Wojtyły-Jana Pawła II jest na tyle głęboka, że  wiele jej aspektów omówionych i zinterpretowanych będzie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do ponownego odczytania tekstów literackich Autora w obliczu zmieniającej się sytuacji społecznej i poważnych zmian w kulturze współczesnej. Lektura poetyckich i dramatycznych dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II w dzisiejszej fazie dziejów pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przesłanie artystyczne i ideowego tych tekstów, ale przede wszystkim wskazuje na potrzebę powrotu do ponadczasowych, a dziś, niestety, coraz bardziej zamazywanych, aksjologicznych wartości humanistycznych. Tym właśnie wartościom Autor był wierny we wszystkich działaniach jakie podejmował jako artysta, myśliciel i papież.”

Program konferencji

IV Kongres Ruchu „Europa Christi” na KULJuż po raz kolejny na KUL będzie obradował Kongres Ruchu „Europa Christi”. Jego uczestnicy podejmą temat wartości chrześcijańskich, które stanowią podstawę ładu międzynarodowego. Pierwszy dzień obrad (15 października 2020 r.) będzie odbywał się na KUL pod hasłem św. Jan Paweł II Papież Tysiąclecia – Patron Europy i Doktor Kościoła. Wśród podejmowanych zagadnień będą m.in. Jan Paweł II jako papież rodziny czy ustawodawca Kościoła. W trakcie obrad kard. Gerhard Müller odbierze Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL. Lubelską część obrad zakończy prezentacja 5-tomowej monografii „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” autorstwa prof. Petera Rainy.

Tydzień później (22 października) Kongres przeniesie się do Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, gdzie podejmowane będzie zagadnienie personalizmu Jana Pawła II i jego przesłania dla Europy.

"W ten sposób chcemy przybliżyć aktualność przesłania, które zostawili św. Jan Paweł II i nasz absolwent, najwybitniejszy ks. kard. Stefan Wyszyński. Uroczystości będą składały się z dwóch części. Pierwsza uroczysta, podczas której ksiądz kardynał Müller otrzyma statuetkę prymasa Wyszyńskiego za działalność w duchu Deo et Patriae. Druga część będzie miała charakter naukowy, a w jej trakcie będziemy rozważać przesłanie Prymasa Tysiąclecia, a także Jana Pawła II" - mówi ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor do spraw misji i administracji KUL.

2020_Aramaic_Enoch_ConferenceSekcja Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL zaprasza do uczestnictwa w konferencji online „From the Books of Enoch to Genesis Apocryphon: Aramaic Manuscripts of 1 Enoch and Related Aramaic Traditions from Qumran”, która odbędzie się 20–22 października 2020 r. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe, konieczna jest rejestracja.

Strona konferencji

Program  (strefa czasowa - EST/EDT, wschodnie wybrzeże USA)