Dwa niderlandzkie obrazy tablicowe, ze zbiorów sztuki KUL - "Ecce Homo - Oto Człowiek" naśladowcy Juana de Flandesa z około 1574 r. oraz "Wysokogórski pejzaż z Lotem i jego córkami” pędzla znakomitego manierysty flamandzkiego Martena van Valckenborcha z pocz. XVII w., znalazły się w internetowej bazie Niderlandzkiego Instytutu Historii Sztuki w Hadze (Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie in Den Haag).

 

Obrazy uwzględnione również zostaną w międzynarodowym projekcie Gerson Digital, którego celem jest stworzenie pełnej dokumentacji najcenniejszych dzieł mistrzów niderlandzkich w poszczególnych krajach.

 

Zbiory sztuki KUL są na co dzień nieudostępniane szerokiej publiczności, ale dzięki kolejnym wystawom i pokazom zaczynają wchodzić do naukowego obiegu, a jakość posiadanych przez Uniwersytet muzealiów wzbudza uznanie licznych specjalistów w kraju i zagranicą. Obecnie do 31 sierpnia obraz "Ecce Homo" można obejrzeć na wystawie zbiorów sztuki KUL: "Ex Thesauro Universitatis - Ze Skarbca Uniwersytetu" w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. To znakomite dzieło przeszło niedawno konserwację, która była możliwa dzięki współpracy KUL z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuki Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.


Więcej informacji o zbiorach i wystawie można znaleźć na: www.facebook.com/PZM.KUL oraz w wirtualnym katalogu zbiorów sztuki KUL.