Architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL wraz z zespołem Lubelskiej pracowni  „Garden Concept" - architekci krajobrazu zwyciężył w konkursie na najlepszą aranżację ogrodu podczas wystawy „Zieleń to Życie" która odbyła się  3-5 września w halach EXPO w Warszawie.

Publiczność wybrała „Ogród Snu" w 3 dniowym głosowaniu podczas trwania wystawy.

„Ogród Snu to pierwsza realizacja ogrodu koncepcyjnego w kraju, która ma na celu zwrócenie uwagi na działalność fundacji. Tytuł konkursu „Obudź emocje"  ukierunkował nas do stworzenia symbolicznego ogrodu ukazującego działania fundacji Pani Ewy Błaszczyk A Kogo! Oraz kliniki „Budzik" zajmującej się wybudzaniem dzieci ze śpiączki" - mówi autor projektu.

Jest to już drugie w tym roku zwycięstwo na aranżacje ogrodowe zespołu kierowanego przez Wojciecha Januszczyka i Piotra Szkołuta. Zespół w większości tworzą absolwenci kierunku architektura krajobrazu KUL.  Pierwsze zwycięstwo pracownia uzyskała w lutym 2015 w ogólnopolskim konkursie "Klasyczna elegancja" za realizację ogrodu w ramach wystawy "Gardenia" w Poznaniu.


„Ogród snu"

To industrialny ogród inspirowany snem i światem snu. Odrealniony choć zbudowany z form realnych. Stojące w kontrze elementy form ożywionych i martwych, które przenikają się  w jego przestrzeni to symbole emocji, toczące ze sobą walkę o naszą świadomość.
Sen przynosi spokój i wycisza.... we śnie wędrujemy w nieznane nam przestrzenie. Sen bywa regenerujący i odprężający, jest nam potrzebny do prawidłowej egzystencji....
Potrafi jednak wzbudzić ogromne emocje, przerazić zniszczyć spokój...
Ostre krawędzie stalowych prętów wdzierają się w miękką tkankę roślin współistniejąc w przestrzeni snu. Beże, biel i pastelowa pomarańcz powodują  eteryczno przymglony charakter ogrodu. Odrealniają go. To symbol zapominania o śnie i o tym, co nam przyniósł.
Lecz jest jeszcze inny sen, sen którego się boimy, sen którego nie znamy, sen który przychodzi do nas lub naszych bliskich niespodziewanie....
śpiączka!
Chcemy żebyś wiedział że..... To sen w którym człowiek również czuje.....
Nie bądź obojętny. Obudź w sobie emocje.....

GALERIA

Instytut Architektury Krajobrazu KUL - Podwójne zwycięstwo w dizajnie ogrodowym w 2015 roku

 

Autor: Ewa Kula
Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015, godz. 15:47 - Ewa Kula