Aktualności

Zapowiedź V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej i obchodów jubileuszu 100-lecia KUL

Konferencja V KongresWielkimi krokami zbliża się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej, który będzie rozpoczynał obchody jubileuszu 100-lecia KUL. Obu tych ważnych wydarzeń dotyczyła konferencja prasowa z udziałem Metropolity Lubelskiego Arcybiskupa Stanisława Budzika oraz Rektora KUL ks. prof. dra hab. Antoniego Dębińskiego, która miała miejsce 22 września 2016 r. w Muzeum Uniwersyteckim.

 

V Kongres Kultury Chrześcijańskiej (13-16 października 2016 r.) jest spotkaniem intelektualistów i ludzi kultury, które stanowi okazję do twórczego dialogu Kościoła ze światem współczesnym. Jak podkreślił Ksiądz Arcybiskup inicjatorem tego wydarzenia był jego poprzednik na stolicy biskupiej Ks. Abp Józef Życiński. Kongres, podejmując ważne tematy, dowodzi, że  chrześcijaństwo nadal może odgrywać kulturotwórczą rolę we współczesnym świecie. Tegoroczny Kongres będzie odbywał się pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.  Arcybiskup Budzik przypomniał, że zagadnienie wolności było obecne w nauczaniu Jana Pawła II. Wskazywał on, że wolność jest miarą godności i wielkości człowieka, a podstawowym problemem, z jakim musimy się dziś zmierzyć, jest problem odpowiedzialnego korzystania z wolności, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Ksiądz Arcybiskup zachęcał, aby refleksja Jana Pawła II stanowiła dla wszystkich inspirację do właściwego korzystania z wolności, a Kongres pozwolił nam lepiej zrozumieć jak wolności używać. Przypominał, że:  „Wolność to temat zawsze aktualny. Stajemy wciąż na nowo wobec pytań czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia”. Kongres ma być pomocą w szukaniu odpowiedzi na nie.

 

Więcej o Kongresie

 

Drugim tematem konferencji był jubileusz 100-lecia KUL. Jak podkreślił Ksiądz Rektor Antoni Dębiński społeczność akademicka przywiązuje do tego wydarzenia wielką wagę, bo jubileusz Uniwersytetu zbiega się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Warto pamiętać o tym, że KUL jest jednym z pierwszych dzieł wolnych Polaków. Jubileusz stanowi okazję do refleksji na temat początków, historii i znaczenia Uniwersytetu. Jego obchody rozpoczną się wkrótce i potrwają do 2018 r. Jednym z ważnych elementów jubileuszu będą obrady V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Wśród wielu zaplanowanych wydarzeń są również: pierwsze w Lublinie posiedzenie
Konferencji Episkopatu Polski, spotkanie Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FUCE) czy Festiwal Chórów Akademickich. W planach jest również Światowy Zjazd Absolwentów. Dzięki Jubileuszowi przypomniana zostanie również postać założyciela Uniwersytetu, ks. Idziego Radziszewskiego, którego pomnik stanie nieopodal KUL. Nie zabraknie okolicznościowych wydawnictw -  m.in. powstanie Encyklopedia 100-lecia KUL. Podjęty zostanie też temat dziejów KUL. „Chcemy napisać od nowa historię KUL, zwłaszcza w okresie PRL. – mówił Ksiądz Rektor - we współpracy z IPN chcemy opisać na nowo ten trudny okres dla KUL, ukazując jego rolę jako wyspy wolności”.

Nie zabraknie też wydarzeń w wymiarze duchowym. Jednym z nich będzie pielgrzymka społeczności akademickiej do grobu św. Jana Pawła II.

 

Fotorelacja

 

Materiał filmowy