Dziekan WójcikDziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL dr hab. Magdalena Charzyńska-Wójcik znalazła się w gronie laureatek plebiscytu „Kobiety na medal”. Zorganizowany już po raz piąty przez lubelski oddział „Gazety Wyborczej” plebiscyt ma celu wyróżnienie kobiet z pasją, które osiągają sukcesy w różnych dziedzinach życia. Wśród laureatek znalazły się kobiety, które poświęcają się działalności dla innych,  kreują wydarzenia kulturalne, odnoszą sukcesy w biznesie czy sporcie. Cieszy, że wśród reprezentantek świata nauki znalazła się przedstawicielka KUL.

 

Serdecznie gratulujemy!

 

 

A oto kilka słów o Pani Dziekan z innej perspektywy:

 

Z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania badacz średniowiecznych manuskryptów, z potrzeby serca nauczyciel akademicki – obecnie Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL – na uczelni ciągle w biegu, w zaciszu domowego gabinetu oprócz tekstów naukowych pisze... poezje.

 

Zawodowo zaDziekan Wójcikjmuje się historią języka angielskiego od VIII do XV wieku. Zainteresowaniom naukowym nie stawia barier: zaczęła od składni staro- i średnioangielskiej, skąd przeszła do semantyki historycznej oraz do historycznych przekładów psałterza z łaciny na angielszczyznę, która dopiero czekała na Szekspira. Stamtąd już tylko krok do badań nad rozwojem pisma i średniowiecznymi manuskryptami oraz starodrukami angielskimi, a także nad polskimi przekładami psałterza. Zajmuje się edycją tekstów nigdy dotąd nieopracowanych, chcąc je pokazać szerszej publiczności. Uważa je bowiem za esencję piękna i mądrości. Z tych samych pobudek jako pierwsza w świecie zaopatrzyła najstarszy staroangielski przekład psałterza z IX wieku w ciągłą glosę interlinearną.

 

Odkąd podjęła pracę w KUL w 1994 roku, wypromowała blisko 100 magistrów, a obecnie jest promotorem 7 doktorantów. Obok pracy dydaktycznej zorganizowała od podstaw i przez 10 lat koordynowała niestacjonarne studia filologii angielskiej II stopnia, które od pierwszego roku ich funkcjonowania cieszą się niesłabnącą popularnością. Prowadziła je aż do chwili wyboru na Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych w czerwcu 2016. Była Zastępcą Dyrektora Instytutu Filologii Angielskiej, inicjowała liczne przedsięwzięcia charytatywne, którymi zarażała zarówno Kolegów z Instytutu, jak i Studentów. Aktualnie z jej inicjatywy Wydział Nauk Humanistycznych promuje wśród przedszkolaków czytelnictwo w ramach akcji „Cały dziekanat czyta dzieciom”. W przygotowaniu są kolejne działania, adresowane do starszych grup wiekowych.

 

Kobieta na medalOd 1 września 2016 r. zarządza jednym z największych wydziałów KUL, oferującym aż 28 kierunków studiów. Jest 34. dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych i trzecią kobietą piastującą to stanowisko w jego blisko stuletniej historii.

 

Prywatnie jest żoną i mamą dwóch córek, studentki i gimnazjalistki; uwielbia kawę i miód, pasjonują ją stare mapy i słowniki, lecz słowa „bezczynność” nie ma w żadnym z nich.

 

Fotogaleria

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017, godz. 12:12 - Leszek Wojtowicz