Studenci Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL: Karolina Kozak, Konrad Węgliński i Alexandre Piątek znaleźli się wśród czterech najlepszych drużyn europejskich w międzynarodowym konkursie Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition.

 

Konkurs polega na symulacji procesu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W tym roku dotyczył eksploracji i działalności komercyjnej na Księżycu. Organizowany jest przez International Institute of Space Law. Za rundę europejską odpowiada Europejska Agencja Kosmiczna. W tym roku zawody te odbyły się w Helsinkach, w rywalizacji udział wzięło 14 drużyn, zakwalifikowanych na podstawie pism procesowych przygotowanych w języku angielskim, na wzór profesjonalnych pism składanych do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Po wygranych procesach z drużynami z Francji i Słowenii, studenci KUL zakwalifikowali się do półfinału, gdzie zostali pokonani przez gospodarzy. Zwycięska drużyna będzie reprezentować Europę podczas światowych finałów w Adelaide w Australii.

 

Opiekunami merytorycznymi drużyny byli dr Kinga Stasiak i prof. Delaine Swenson z Katedry Prawa Międzynarodowego i Amerykańskiego KUL.

 

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017, godz. 14:55 - Leszek Wojtowicz