Aktualności

Wystawa fotografii Kazimierza Kasprzaka „Na drodze do Fatimy”

Na drodze do FatimyKatedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych, Koło Hiszpańsko-Polskie przy KUL  zapraszają na  wystawę fotografii Kazimierza Kasprzaka „Na drodze do Fatimy”. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 czerwca 2017 r. o godz. 11.30 w patio Colegium Norwidianum. Wystawę będzie można oglądać do 11 czerwca.

 

Kazimierz Kasprzak – dziennikarz i autor fotografii. Urodził się 22 II 1941 r. w Chmielu koło Lublina. Cale życie zawodowe przepracował w jednej lubelskiej redakcji („Sztandar Ludu”, później „Dziennik Lubelski” i ostatnio „Dziennik Wschodni”). Z wykształcenia jest technologiem przemysłu spożywczego i taka problematyka stanowi częsty temat jego artykułów. Główną pasją Kazimierza Kasprzaka są podróże. Odwiedził dotychczas ponad 130 krajów. Zaowocowało to wieloma publikacjami, także w prasie polonijnej. Podczas swych wypraw odwiedzał Polaków zamieszkałych za granicą: w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Australii, Kazachstanie i na Syberii. Jest pierwszym mieszkańcem Lubelszczyzny, którego stopy stanęły na wszystkich kontynentach i we wszystkich strefach klimatycznych. Dzięki temu został zaproszony do elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów.

***

Efektem jego wojaży jest blisko 130 wystaw fotografii zorganizowanych w Lublinie, Olsztynie, Rykach, Opolu Lubelskim, Krasnymstawie, Łukowie, Radzyniu Podlaskim, Lubartowie, Dęblinie, Biłgoraju, Kraśniku i innych miejscowościach woj. lubelskiego. Niektóre tematy jego zdjęć to: Antarktyda – na końcu świata (2007), Oto ziemia Boga – Jordania. Izrael, Egipt (2006), Pamiętaj, Lubelszczyzno, o swoich bohaterach (2007-2008), Uroki Arktyki – Spitsbergen, Grenlandia (2006-2007), Śladami Ojca Pio (2008), Dwa oblicza Syberii (2008), Śladami Wieszcza. Zaosie-Nowogródek- Świteź- Wilno- Kowno- Moskwa (2008), wystawa przygotowana z okazji 210 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza, Noce z Diamentową Księżniczką czyli dookoła kuli ziemskiej (2009), Lubelszczyzna w Katyń wpisana (2010), Otwórz niebieską przed nimi bramę (2010), Wszystkie drogi prowadzą do … Watykanu (2011), Śladami Tadeusza Kościuszki – bohatera dwóch światów (2012), Amerykańskimi śladami Polaków (2013), Za kręgiem polarnym – Narwik (2013), Alaska – największy stan USA (2013).

***

Prezentowana obecnie wystawa stanowi owoc jego wyprawy do Portugalii w stulecie fatimskich objawień, w maju 2017 r. Jest dedykowana św. Janowi Pawłowi II, który Matce Bożej z Fatimy dziękował za swoje ocalenie.