Aktualności

Kongres Kultury Chrześcijańskiej

VI Kongres Kultury ChrześcijańskiejJuż po raz szósty na KUL będzie miał miejsce Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Kongres to odbywające się cyklicznie od 2000 roku spotkanie intelektualistów i ludzi kultury, wpisujące się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym. Tym razem odbędzie się on od 15 do 18 października pod hasłem „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”.

 

Jak przypomina abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL: „Organizując kolejne Kongresy Kultury Chrześcijańskiej chcemy być wierni inspiracji abp. Józefa Życińskiego, który je zainicjował. W tym roku mija akurat 20-lat od pierwszego kongresu, zorganizowanego przezeń w 2000 r. Kongresy te są jednym z trwałych śladów, jakie pozostawił w Lublinie i w Polsce. Już wkrótce minie 10 lat od jego przedwczesnej śmierci w lutym 2011 r. W ślad za nim pragniemy prowadzić dialog Kościoła z nauką i kulturą. Chcemy, aby z Lublina, miasta spotkania różnych tradycji kulturowych i wielu uniwersytetów, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – duch dialogu promieniował na cały kraj. Jest to Kościołowi i Polsce niezmiernie potrzebne.”

 

Na bogaty program Kongresu złożą się wykłady, debaty, a także wydarzeniaProgram VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej kulturalne. Wykład inauguracyjny wieczorem w czwartek 15 października wygłosi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. Jego tematem będą „Chrześcijańskie inspiracje dla kultury dialogu i spotkania”. Następnego dnia odbierze on doktorat honoris causa KUL i odprawi Eucharystię w Kościele Akademickim. Wraz z przedstawicielami prawosławia i protestantyzmu weźmie udział w panelu „Kościoły w dialogu”. Tego dnia odbędą się również dwa kolejne panele: „Dialog jako zasada w życiu i nauczaniu Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego” oraz „Świat po pandemii koronawirusa”, a także koncert Leszka Możdzera.

 

W sobotę 17 października zaplanowany została dyskusja dotycząca wspólnego dziedzictwa Wschodu i Zachodu. W rozmowie o przestrzeniach dialogu w kulturze zabierze głos prof. Maja Komorowska.  W panelach „Wiara – dialog – odpowiedzialność” oraz „W dialogu z Benedyktem XVI” uczestniczyć będzie z kolei kard. Gerhard Müller, który przewodniczyć będzie również Eucharystii. Wieczorem odbędzie się specjalny pokaz filmu „Zieja”.

 

W ostatni dzień Kongresu tradycyjnie wpisana jest oficjalna inauguracja roku akademickiego na KUL. Rozpocznie się ona Mszą św. w Kościele Akademickim, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Wykład inauguracyjny „Wielkie Świadectwo i trudne Dziedzictwo. W 100-lecie narodzin Jana Pawła II” wygłosi włoski polityk i wykładowca akademicki prof. Rocco Buttiglione.

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących Kongresowi będzie Debata dwóch ambon (13 października), poświęcona żydowskim i chrześcijańskim inspiracjom dialogu. Wezmą w niej udział prof. Paweł Śpiewak oraz abp Grzegorz Ryś.

 

Program