Aktualności / Wydarzenia

X Studenckie Spotkania Komunikacji

studenckie_dni_komunikacji O bezpieczeństwie użytkowników mediów, w tym mediów społecznościowych, w kontekście zagrożeń dezinformacją na polu ekonomii, medycyny, w przestrzeni życia społecznego czy w obszarze kultury, dyskutować będą uczestnicy X Studenckich Spotkań Komunikacji organizowanych przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL w dniach 12-13 maja 2022 r. Temat tegorocznego spotkania to: Odpowiedzialność użytkowników mediów za bezpieczeństwo w nieprzewidywalnym świecie.

Ostatnie lata pokazują jak niewielkie znaczenie mają próby przewidywania przyszłości w oparciu o doraźne i powierzchowne analizy w stosunku do rosnącego znaczenia roli edukacji w kierunku odpowiedzialności, w tym odpowiedzialnej konsumpcji mediów, użytkowania ich, a także dystrybuowania sprawdzonych i rzetelnych informacji. Jak wielkie znaczenie w dzisiejszym, zmediatyzowanym świecie ma odpowiedzialność za informację ukazało zjawisko „infodemii” - towarzyszące pandemii nowego koronawirusa. Ponadto skutkiem izolacji oraz digitalizacji życia codziennego w dobie pandemii Covid-19 stał się wyraźny wzrost cyberprzemocy oraz wiele innych zjawisk, których konsekwencje ujawnią się w przyszłości. Dbając o treść, którą przekazujemy i z której korzystamy – nie powinniśmy zapominać o formie, dostrzega się bowiem coraz wyraźniej skutki braku podstawowych zasad kultury w komunikowaniu.

Tegoroczna konferencja naukowa studentów dziennikarstwa KUL jest poświęcona interdyscyplinarnemu namysłowi nad odpowiedzialnością użytkowników mediów za bezpieczeństwo w nieprzewidywalnym świecie. Weźmie w niej udział grono specjalistów i ekspertów z zakresu bezpieczeństwa, analityków, dziennikarzy i medioznawców. Wykłady plenarne i panel dyskusyjny odbędzie się w sali CTW-56 (piątek, 13 maja). Natomiast pierwszego dnia konferencji przewidziane jest szkolenie z zakresu profilaktyki terrorystycznej i szeroko rozumianego bezpieczeństwa użytkowników mediów, które poprowadzi zespół funkcjonariuszy z Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW (12 maja, sala CTW-114).