Aktualności / Wydarzenia

„Kulturalne Lato z KUL” – do Kazimierza Dolnego przyjechali młodzi Polacy z całej Europy

Prawie 30 młodych ludzi z ośmiu krajów Europy bierze udział w obozie wakacyjnym „Kulturalne Lato z KUL” w Kazimierzu Dolnym. W Rajchertówce – Domu Pracy Twórczej KUL – nastoletnich przedstawicieli Polonii z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Francji, Grecji, Belgii, Niemiec i Węgier powitał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Mamy nadzieję, że dzięki wakacjom w kraju młodzi Polacy wzmocnią swoją więź z ojczyzną – podkreślił rektor KUL.

Pamięć o własnych korzeniach, poznawanie kultury Polski, także jej bogatej historii, jest kluczowa dla tożsamości osób, które na co dzień żyją w wielu krajach Europy i świata. Poprzez nasz dwutygodniowy obóz wakacyjny w Kazimierzu Dolnym, młodzi ludzie mają szansę nawiązać przyjaźnie, które zaprocentują w przyszłości, a także lepiej poznać swoją ojczyznę – powiedział ks. prof. Mirosław Kalinowski, który w niedzielę odprawił Mszę św. w słynnej kazimierskiej Farze.

Rektor podkreślił też, że obóz wakacyjny „Kulturalne Lato z KUL” (link do relacji na Facebooku) wpisuje się w działalność Uniwersytetu skierowaną do Polonii i Polaków, którzy żyją poza granicami kraju.

Propozycja uczestnictwa w projekcie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – prawie 100 osób chciało przylecieć do Polski, by wziąć udział w tym wydarzeniu. Obóz wakacyjny jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022 – Wypoczynek Letni”. Projekt realizuje Towarzystwo Przyjaciół KUL i Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL.

W programie nie zabraknie zwiedzania Kazimierza Dolnego, wycieczek do Lublina i Warszawy, gdzie młodzież odwiedzi m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Łazienki Królewskie. Nasi goście wezmą udział także w warsztatach heraldycznych, skorzystają z Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej i odwiedzą Muzeum Wsi Lubelskiej. Obóz to także szansa na rozwój artystyczny – tajniki fotografii odkryje dla nich Maks Skrzeczkowski, laureat Grand Press Photo 2021, natomiast Joszko Broda – muzyk, multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor – z zespołem wprowadzą młodzież w świat dźwięków i melodii.

Obóz wakacyjny „Kulturalne Lato z KUL” jest odpowiedzią na pragnienia Polonii, która podczas licznych spotkań z rektorem i przedstawicielem KUL zgłaszała potrzebę zorganizowania oryginalnego, wyjątkowo ambitnego programu wakacyjnego wypoczynku młodzieży polonijnej na wysokim poziomie artystycznym i kulturalnym, również z umiejętnym wkomponowaniem w program wypoczynku i rekreacji dla młodych.