Aktualności / Wydarzenia

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji "Reinhardt"

- Podczas Akcji "Reinhardt" zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła - podkreślił ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji "Reinhardt" w 80. rocznicę jej rozpoczęcia. Uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu zorganizowało w Lublinie Centrum Heschela KUL. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy - ocenił podczas obchodów izraelski dyplomata.
 

O wartości wspólnej polsko-żydowskiej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. - Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowych mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL - podkreślił ks. prof. Kalinowski.

Uroczystość upamiętnienia rozpoczęła się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie uczestnicy spotkania modlili się za zamordowanych. - Nie możemy przywrócić życia tym, którzy zostali tak okrutnie zamordowani. Możemy jednak o nich pamiętać – mówił w trakcie uroczystości dyrektor Centrum ks. prof. Mirosław Wróbel.

Obchody upamiętniające ofiary Holokaustu połączono z otwarciem siedziby Centrum Heschela w Collegium Iuridicum KUL, gdzie odbyła się druga część uroczystości. To w tym budynku od jesieni 1941 roku mieściła się siedziba sztabu operacji „Reinhardt". Dziś odsłonięto tam tablicę Centrum, którą poświęcił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Ponadto uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów, których tematem była akcja "Reinhardt", z dwóch perspektyw: sprawców i ofiar. Genezę i przebieg akcji "Reinhardt" przybliżył Stephan Lehnstaedt, profesor studiów żydowskich z Touro College w Berlinie. Drugi z prelegentów, dr hab. inż. Witold Mędykowski, historyk z KUL związany również z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, mówił z kolei o okupacji niemieckiej w Lublinie.

Niemcy przeprowadzili akcję "Reinhardt" w latach 1942-1943. W jej ramach zlikwidowano wszystkie getta w Generalnym Gubernatorstwie. Zginęło wtedy niemal dwa miliony osób, głównie pochodzenia żydowskiego z terenów wschodniej Polski. W tym roku przypada 80. rocznica rozpoczęcia tej zbrodni.

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela to działająca od 17 października br. jednostka naukowa, edukacyjna i kulturalna, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie. Jej patronem jest Abraham Joshua Heschel, żydowski teolog, filozof i poeta, urodzony w Warszawie.