Aktualności / Wydarzenia

Centrum Polonijne KUL rozpoczęło działalność w Belgii

Centrum Polonijne KUL, przy współpracy z Polską Wspólnotą Katolicką w Brukseli - Duszpasterstwem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zainaugurowało obecność w Belgii. - Obecne czasy wymagają od nas dynamicznego rozwoju intelektualnego, systematycznego podnoszenia i poszerzania kompetencji oraz poznawania nowych technologii, w tym związanych ze sztuczną inteligencją - napisał w słowie skierowanym do uczestników uroczystości rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Niebawem ruszy rekrutacja do czwartej edycji kursów Studium.

- W ten weekend wszystkie oczy skierowane są na stolicę Europy, nie tylko w związku z trwającymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale również dlatego, że właśnie tu i teraz, w Brukseli, zainaugurowaliśmy obecność naszego Centrum Polonijnego KUL - mówił dr Wojciech Wciseł, zastępca dyrektora CP KUL, rozpoczynając wydarzenie w sali duszpasterstwa przy kościele pw. Świętej Elżbiety na Schaerbeek w Brukseli. - Cieszę się, że Bruksela, i nasza wspólnota polonijna w Belgii, dołącza do mapy miejsc współpracy z KUL - mówił podczas uroczystości o. Damian Kopytto, koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii. - Jest tu bardzo duże zainteresowanie ofertą KUL i widzę, na podstawie dotychczasowych edycji, że Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą jednoczy Polonię, która może podnosić kwalifikacje zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Kursy mają praktyczny charakter, który ułatwia uczestnikom wykorzystanie zdobytej wiedzy bezpośrednio w różnych sytuacjach życiowych - dodaje o. Kopytto.

 

W liście skierowanym do uczestników uroczystości rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od dwóch lat prowadzi Studium dla Polonii i Polaków za granicą. - W tym czasie stworzyliśmy społeczność liczącą ponad 2000 osób z Europy i świata. Jest mi niezmiernie miło, że także Państwo włączają się w tę wspólnotę, która jest równocześnie częścią KUL - podkreślił rektor. - Obecne czasy wymagają od nas dynamicznego rozwoju intelektualnego, systematycznego podnoszenia i poszerzania kompetencji oraz poznawania nowych technologii, w tym związanych ze sztuczną inteligencją - dodał rektor i zapowiedział, że niebawem rozpocznie się rekrutacja do czwartej edycji kursów Studium.

 

Inauguracja obecności CPK w Brukseli cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród Polonii belgijskiej. Jak podkreślił dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, dyrektor Centrum Polonijnego KUL, zdecydowana większość uczestników kursów z Brukseli i Belgii przyjęła zaproszenie i uczestniczyła w spotkaniu inaugurującym obecność KUL w tej części Europy. - Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni i liczymy na tak wysoką frekwencję w kolejnej edycji kursów - powiedział dyrektor Centrum Polonijnego KUL.

 

Podczas uroczystości świadectwa i certyfikaty udziału w kursach odebrało ponad 50 Absolwentów trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, zamieszkujących aglomerację Brukselską, region krajów Beneluksu oraz sąsiednich państw. Wydarzeniu towarzyszył koncert Artystów Muzykologii KUL. Niedziela jest również dniem spotkań Centrum Polonijnego KUL z Polonią uczestniczącą w mszach świętych w parafii pw. Świętej Elżbiety na Schaerbeek w Brukseli.

 

Rekrutacja do czwartej edycji kursów Studium rozpocznie się jeszcze w czerwcu. Inauguracja zajęć zaplanowana jest na jesień tego roku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie polonia.kul.pl