mmmm 

 

 

CO POZA NAUKĄ?

 

Często się powtarza, że poza nauką na studiach jest jeszcze studiowanie. Co to właściwie znaczy? To nie tylko zabawa. To także próbowanie nowych, niewydeptanych dróg i ścieżek. To próba spełnienia swoich ideałów. Jesteśmy współczesnymi humanistami, chcemy zmieniać świat - a choćby jego kawałek.

Jest także i praktyczny wymiar próbowania swoich sił podczas studiów. W zorganizowanym przez nas panelu o perspektywach dla humanistów wszyscy uczestnicy - dyrektorzy, dziennikarze, managerowie kultury - podkreślali, że w czasie studiów wiele im dało uczestnictwo w organizacjach studenckich i życiu kulturalnym miasta. Podkreślali też, że było to pierwsze pole, w którym teorię przekładali na praktykę.

 

 

 

ZOBACZ PROJEKTY NASZYCH STUDENTÓW I DOKTORANTÓW:

 

 

  "Katedra Krytyki" - portal kultury Jest w internecie potrzebne miejsce, gdzie młodzi krytycy mogą zderzyć się z czytelnikami i pokazać światu, że mają swój głos. Głos, którego warto nasłuchiwać by nie przegapić zmian, które w kulturze idą drobnymi, ale nieustępliwymi kroczkami. Katedra Krytyki to teksty o literaturze, filmie, teatrze, nowych mediach, sztuce, muzyce.
   "Tak się składa" - minirecenzje Jak napisać o koncercie w 160 znakach? A jak napisać w 160 znakach o wystawie tak, by przekonać, że warto się na nią wybrać? Pod opieką Józefa Szopińskiego, dziennikarza kulturalnego telewizyjnego i radiowego studenci Krytyki Artystycznej zapuszczają się w zakamarki Lublina konsekwentnie wyszukując najlepsze wydarzenia kulturalne.
   "Dworzec Wschodni" - pismo

"Dworzec Wschodni" to ogólnopolskie pismo artystyczno-literackie, które zostało założone na granicy uniwerystetu i współczesnych środowisk twórczych. Tematyczne numery sięgają do granic abstrakcji, co wraz z piękną oprawą graficzną czyni "Dworzec..." intelektualną przygodą. Sieciowe pismo publikuje oczywiście uznanych twórców, ale przede wszystkim skupia się nawszystkim tym, co w literaturze dopiero robi się ważne. Kilku młodych twórców, którzy publikowali w "Dworcu..." zdążyło już po publikacji błysnąć (np. Ilona Witkowska nagrodą Silesius za debiut, czy Kamil Brewiński w 2014 roku nominowany do tejże nagrody).

 

 

 

 

ZOBACZ NASZE ORGANIZACJE STUDENCKIE:

 

Koło Dydaktyków Polonistów - dla ludzi, których pasją jest uczyć!

 

 

Koło Edytorów KUL - dla tych, którzy już się nie mogą doczekać swojej pierwszej złożonej książki!

 

 

Koło Językoznawcze Studentów Filologii Polskiej KUL - dla wszystkich, dla których język to coś więcej niż tylko narzędzie do mówienia!

 

 

Koło Krytyków Literackich - dla tych, którzy chcą stworzyć współczesną kulturę!

 

 

Koło Naukowe Badań nad Twórczością Pozytywistów - dla tych, dla których historia literatury to podstawa współczesności!

 

 

Koło Naukowe Teatrologów KUL - dla tych, którzy z teatru nie wychodzą nigdy!

 

 

Koło Polonistów Studentów KUL - dla tych, dla których tradycja najstarszego koła to coś więcej niż tylko podpis Czesława Miłosza w kronice!

 

 

 

 

 ZOBACZ ZWIĄZANE Z INSTYTUTEM TEATRY:

 

Teatr ITP - musicalowy i rozśpiewany Teatr ITP został kiedyś założony przez ks. Mariusza Lacha. I teraz ma już 13 lat. Barwne, taneczne przedstawienia, autorskie  podejście i wierna publiczność, która zawsze zapełnia sale po brzegi. Oto w jaki sposób Inicjatywa Teatralna Polonistów stała się teatrem studenckim par excellence! ITP to jednak także ambitne scenariusze, spektakle na motywach dzieł takiej klasy jak "Raj Utracony" czy  "Odysea". To także zgrany zespół, do którego warto dołączyć.

 

Scena Plastyczna KUL - jej twórcą i reżyserem jest mistrz tearalny Leszek Mądzik. To artysta wymieniany często po takich sławach teatru awangardowego jak Kantor, Szajna, Grotowski. Leszek Mądzik prowadzi gościnnie zajęcia w naszym Instytucie, ale przede wszystkim co jakiś czas porywa kilku studentów w przygodę ze sztuką, której nic nie ma sobie równych. Niesamowite spektakle, które pozostawiają po sobie absolutną ciszę. Świat wyobraźni, światła i muzyki. Wiecznie odmładzany zespół-  od około 45 lat zawsze złożony ze studentów - jeździ po całym świecie. Scena Plastyczna grała w Nowym Jorku i na Bliskim (i Dalekim) Wschodzie. W Peru i we Francji, w Niemczech i na Ukrainie. Kto widział te spektakle wie, że Scena Plastyczna to też sztuka milczenia.


Teatr Enigmatic - poza wymienionymi, na KUL znajduje się także Teatr Enigmatic, który opracowuje klasyczne dzieła teatralne tchnąc w nie nowe życie. Ponieważ jest związany z naczym Instytutem przede wszystkim przez naszych studentów tu jedynie go wymieniamy.

 

 

 

Autor: Grzegorz Jędrek
Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015, godz. 01:47 - Urszula Jańczyk