Aktualności / Wydarzenia

Dbajmy o zdrowie, nie tylko to fizyczne

- We wszechobecnym pędzie i pośpiechu często zapominamy o tak podstawowych i kluczowych zachowaniach, które służą nie tylko naszemu zdrowiu fizycznemu, ale też psychicznemu – przypomina psycholog i psychotraumatolog, pracująca w KUL CAN – Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, mgr Anna Jankowska. W ramach akcji propagującej zdrowie psychiczne i zachowania prozdrowotne, przeprowadziliśmy wywiad z panią psycholog. Rozmawiał Piotr Artysiewicz z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL.

Dlaczego w ogóle warto rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

- Żyjąc w ciągłym biegu i niestety – często stresie, nie zwracamy uwagi na to, jak się czujemy, jak długo śpimy lub ile godzin dziennie przesiadujemy wpatrzeni w telefon. Chodzimy na siłownię, uprawiamy jogę lub gotujemy zdrowe jedzenie; jednocześnie zapominając o własnych emocjach i o właściwym przeżywaniu sytuacji, które nas spotykają. Pamiętajmy, że nasza psychika działa podobnie, jak nasze ciało - kiedy nie zaspokajamy jej potrzeb, będzie ona działać coraz gorzej, aż do momentu kryzysu.

Jak samemu zadbać o zdrowie psychiczne?

- Warto rozmawiać o własnych emocjach i nazywać je. Równie ważne jest dostrzeganie i nazwanie tego, co sprawia nam trudności lub co wywołuje w nas silne emocje. Przede wszystkim warto pamiętać o zadbaniu o jakość naszego snu, podobnie jak i o zróżnicowaną, bogatą w składniki odżywcze dietę. Powinno się też unikać alkoholu i wszelkiego rodzaju używek, ale także nadmiernego korzystania z internetu. Dobrze jest też być uważnym na sygnały, jakie wysyła do nas nasze ciało, bo ono często mówi nam, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Jakie mogą być te sygnały? Co powinno nas zaniepokoić?

- Są to przede wszystkim brak chęci do życia, brak motywacji, energii i sił, odkładanie rzeczy na później, problemy z koncentracją, ale też zaburzenia snu i apetytu, ciągłe spięcia, panika, przewlekłe zmęczenie. To powinno zwrócić naszą uwagę.

A kiedy warto zwrócić się po pomoc do psychologa?

- Przede wszystkim, nie powinniśmy się wstydzić tego, że potrzebujemy pomocy. To normalne, że w chwilach, gdy przeżywamy trudne emocje, potrzebujemy żeby ktoś nas wysłuchał i pomógł nam sobie z nimi radzić. Warto pójść na spotkanie z psychologiem w sytuacjach, gdy pojawiają się znaki, które wymieniłam wcześniej. Warto skorzystać z pomocy również gdy odczuwamy nadmierny stres lub lęk, który uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie; gdy mamy obniżony nastrój, trudności ze snem lub problemy w relacjach. Jeśli czujemy, że sytuacja nas przerasta lub że nie jesteśmy w stanie podołać wyzwaniom – warto, a nawet trzeba porozmawiać o tym z psychologiem.

W ramach Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II studenci, doktoranci i pracownicy KUL mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Spotkania odbywają się w formie stacjonarnej w pokoju 123 w Konwikcie lub zdalnie przez platformę MS Teams. Na konsultacje można się zapisać mailowo, pod adresem: psycholog@kul.pl