Aktualności / Wydarzenia
Do zgody potrzebny jest szacunek
Jesteśmy społeczeństwem bardzo podzielonym. Niestety podziały przestały już przechodzić tylko między grupami społecznymi a zaczęły dotykać przyjaciół i rodziny. Jak przełamać ten kryzys? Jak dojść do zgody? Jak się pojednać? Od czego zacząć? Na niełatwe pytania dotyczące zgody i pojednania w „KULminacji Słów” w rozmowie z Wojciechem Andrusiewiczem odpowiada prof. Iwona Niewiadomska z katedry psychoprofilaktyki społecznej KUL.
- Nasza rzeczywistość i ta wewnętrzna i ta zewnętrzna bardzo często jest skonfliktowana. Jeżeli więc nacisk kładziemy na różnice to bardzo łatwo nam się pokłócić o to co jest moje, a co moje nie jest – mówi psychoterapeuta uzależnień prof. Iwona Niewiadomska i wyjaśnia:
- Traktujemy siebie jako indywidualności i ta indywidualność nie pozwala przekroczyć mojego „ja” do naszego „my”. Żeby natomiast tworzyć wspólnotę musimy być w stanie dopasować się do „ty” a nie „ja”.
Ekspertka pytana o to, od czego zacząć drogę w kierunku zgody wskazuje, że początkiem jest zrozumienie siebie i własnych uczuć. Wynika to z faktu powszechnego tłumienia własnych uczuć, ukrywania ich. Kolejny krok to nauczenie się słuchania.
- A słuchać to znaczy milczeć. Ja milczę a ktoś inny mówi. Niestety my rzadko chcemy słuchać. My chcemy mówić – tłumaczy prof. Iwona Niewiadomska i jednocześnie zauważa, że dziś nasze mówienie niejednokrotnie przeradza się w krzyk.
Podniesiony głos świadczy natomiast o oparciu rozmowy wyłącznie na aspektach emocjonalnych a nie merytorycznych. Szczytową formą takiej „dyskusji” są argumenty ad personam. Tymczasem, żeby budować zgodę i szerzej, żeby budować relacje potrzebny jest szacunek, uwzględnienie w rozmowie wartości drugiej osoby. Ale co zrobić gdy z rozmówcą różni nas świat wartości?
- Każdy musi mieć możliwość wyrażenia swoich wartości. To nie znaczy, że druga strona od razu ma się z nimi zgadzać. Słucha i wyraża swoje stanowisko. Rozmowa to nie jest gra w moje lepsze. Nie ma gorszej i lepszej strony. Musimy wypracować wartość wspólną – odpowiada ekspertka.
A czym się różni tolerancja od akceptacji i o co chodzi w kompromisie? O tym wszystkim w najnowszym odcinku „KULminacji Słów”. Zapraszamy.