Aktualności / Wydarzenia

Dowiedz się czy zagraża Ci uzależnienie cyfrowe?

Internet jest dziś nieodłącznym elementem życia młodych ludzi. Serwis pacjent.gov.pl informuje, że na 10 dzieci aż 9 korzysta codziennie z internetu, a u 12% polskich nastolatków występuje problem z uzależnieniami cyfrowymi. Jak sobie z nimi radzić, jakie zagrożenia niosą ze sobą portale społecznościowe ? Na te i wiele innych pytań odpowie 11 wybitnych specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego w ramach projektu „Umysł  w sieci”, przygotowanego przez KUL i Fundację Działań Cyfrowych. Wykłady będą dostępne online, na pierwszy zapraszamy już w najbliższy wtorek 9 kwietnia 2024 roku.

Dostęp do internetu posiada dziś niemal każdy Polak. Z raportu „Digital Consumer Trends 2023” wynika, że aż 95% Polaków deklaruje dostęp do smartfona, a 87% do laptopa. To najlepszy dowód na szeroką obecność cyfrowych technologii w naszym kraju. Z urządzeń mobilnych korzystają także najmłodsi – ponad połowa dzieci w wieku do 6 lat, a ponad 80% dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. I choć nowe technologie umożliwiają zdobywanie wiedzy, naukę języków czy komunikację z bliskimi, to niosą ze sobą także zagrożenia. Jednym z nich jest uzależnienie od świata cyfrowego.

Jak podkreśla dr Bernadeta Lelonek-Kuleta z Instytutu Psychologii KUL, niebezpieczeństwo cyfrowych zagrożeń polega na tym, że wciąż są one jeszcze mało znane i nie do końca potrafimy określić granicę między tym, co jest zdrowe, a tym, co jest zaburzone. Wielu rodziców może zastanawiać się czy to, że dziecko spędza przy komputerze codziennie kilka godzin jest już objawem uzależnienia, bo przecież wiele dzieci tak dziś spędza czas. ­­­­ – Jako społeczeństwo mamy jeszcze bardzo niską świadomość tego, że pewne zachowania są problemowe – mówi psycholog, jako przykład wskazując sytuację, w której rodzice dają do ręki tableta np. dwuletniemu dziecku.

Coraz większa powszechność cyfrowych uzależnień zachęciła KUL i Fundację Działań Cyfrowych do przygotowania cyklu wykładów, które mają zwiększyć społeczną świadomość w tym zakresie. Projekt „Umysł  w sieci” startuje już w najbliższy wtorek, 9 kwietnia 2024 roku, o godz. 18.00. Zainauguruje go wykład dr Małgorzaty Torój „Co Internet robi z naszym umysłem?”. Będzie można wziąć w nim udział zarówno stacjonarnie (Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-302), jak i online. Kolejne wykłady będą odbywać się co tydzień, a specjaliści odpowiedzą podczas nich m.in. na pytania, jak korzystanie ze smartfonów przez rodziców wpływa na dzieci oraz jakie zagrożenia wiążą się z korzystaniem z mediów społecznościowych. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Fundacji.

Dr Lelonek-Kuleta proponuje, aby dorośli zwracali uwagę na sposób korzystania ze świata cyfrowego nie tylko przez dzieci, ale także przez samych siebie. Dziś nie jest możliwe całkowite odcięcie się od komputera, smartfona i internetu, a sam dostęp do nich nie powoduje jeszcze uzależnienia, na które ma wpływ wiele czynników. – Warto jednak zwrócić uwagę, czy obecność w świecie cyfrowym nie zastępuje aktywności w realnym świecie – wskazuje. Trzeba pamiętać o świadomym zarządzaniu czasem spędzanym w sieci. Zwłaszcza w przypadku dziecka należy obserwować, czy potrafi sobie zorganizować czas, kiedy nie ma dostępu do telefonu, czy ma jakieś inne zainteresowania niezwiązane z obecnością w sieci albo czy jego relacje nie ograniczają się jedynie do internetu.

Projekt „Umysł  w sieci” to seria wykładów otwartych dotyczących zagrożeń w świecie cyfrowym z perspektywy psychologii uzależnień. Inicjatywa ta ma pomóc społeczeństwu lepiej zrozumieć mechanizmy uzależnienia, poszerzyć świadomość społeczną, a także umożliwić  podniesienie jakości  działań profilaktycznych oraz pomocy niesionej osobom uzależnionym.

 

Transmisja wykładu: