Aktualności / Wydarzenia

Dr Sadok: Matematyka może otwierać człowieka na Boga

– Choć matematyka nie jest konieczna do zbawienia, to ta dziedzina nauki może otwierać człowieka na Boga – przekonywał na KUL dr Bruno Sadok podczas konferencji poświęconej relacjom między teologią i naukami ścisłymi. Młodzi naukowcy zebrani 6 marca 2024 na konferencji z cyklu Iuvenes Quaerentes argumentowali, że choć nie da się podać naukowego dowodu na istnienie Boga, to można wykazywać niesprzeczność tezy o istnieniu Boga z różnymi teoriami naukowymi.

Otwierający konferencję Dziekan Wydziału Teologii ks. prof. Przemysław Kantyka zwrócił uwagę na występujące dziś często przekonanie, że teologia nie ma związku z naukami ścisłymi. Jednak jego zdaniem między nimi nie ma sprzeczności. Nauki ścisłe mogą nam wyjaśnić, jak świat jest zbudowany oraz jakie są prawidła, które nim rządzą. – Filozofia idzie krok dalej i stawia pytania o sens tego co istnieje, ale tylko teologia może odpowiedzieć, dlaczego świat i człowiek istnieje, skąd pochodzi i dokąd zmierza – zauważył.

Z kolei organizator konferencji ks. Karol Godlewski z Koła Naukowego Teologów, podkreślił, że teologia i nauki ścisłe mogą ze sobą świetnie współpracować i nawzajem się dopełniać, bo badają ten sam obiekt, którym jest świat stworzony, choć patrzą na niego z różnych perspektyw. Każda z nauk za pomocą swoich metod dociera do odkrycia objawienia ukrytego w świecie stworzonym. Konieczne jest jednak szanowanie autonomii każdej z dziedzin nauki. Zwrócił uwagę, że szczególne niebezpieczne może być tłumaczenie luk w wiedzy z zakresu nauk ścisłych przy pomocy teologii. – To prosta droga do ateizmu, bo jeśli luki uda się wyjaśnić kolejnymi odkryciami, okaże się, że tajemnica wiary jest niepotrzebna – mówił.

Zdaniem dr Bruno Sadoka z Katedry Teorii Prawdopodobieństwa i Statystyki KUL nauki ścisłe mogą otwierać człowieka na Boga. Jak zauważył, choć matematyka jest nauką o liczbie, to w pewnym sensie jest także sercem i swoistym instrumentem metodologicznym dla wszystkich nauk ścisłych i przyrodniczych. Według niego matematyka przeczy materializmowi. Człowiek poznając świat stworzony dostrzegł, że potrafi ujmować go w kategoriach ilościowych przy pomocy liczb. Sama liczba jest jednak jedynie pojęciem poznanej ilości i jako pojęcie jest czymś niematerialnym. – W ten sposób liczba pomaga więc zrozumieć, że istnieje nie tylko materia – stwierdził.

 

Fotorelacja