Zapraszamy uczniów i nauczycieli, studentów innych kierunków humanistycznych, a także wszystkich zainteresowanych podjęciem studiów I lub II stopnia na naszym kierunku, na spotkanie w Dniu Otwartym. Jeśli interesują Was dzieje sztuki, jesteście ciekawi, czym zajmuje się historyk sztuki, chcielibyście poznać program studiów i pracowników Kolegium – wszystko to będzie możliwe już 22 kwietnia 2022 roku. Naszych Gości zapraszamy do Muzeum Uniwersyteckiego, wśród zabytkowych obiektów opowiemy o tym, jak historyk sztuki przywraca pamięć o dziełach i ich autorach w iście detektywistycznym dochodzeniu do źródeł przeszłości. Opowiemy także o pomysłach historyka sztuki na poszukiwanie dzieł i o przygodach z tym związanych, a niemałą rolę w tej opowieści odegra srebrna łyżeczka, którą słodził mistrz Jacek Malczewski. Pokażemy historię miejsca, w którym pracujemy, widzianą oczami badacza sztuki. Uchylimy drzwi do przeszłości naszej siedziby – a były w niej koszary, klasztor, kościół i miejska szubienica – pokazując jej zachowane relikty. Zapraszamy również na spotkanie ze studentami naszego kierunku, którzy przygotowali wystawę „Czy słyszysz ten kolor? Synestezja i twórczość Yvesa Kleina” i wprowadzą naszych Gości w świat sztuki współczesnej.

 

Program dnia:

godz. 9.00 - 9.45
„Piękno zaklęte w drewnie. Barokowe rzeźby ze zbiorów Muzeum KUL”
dr Krzysztof Przylicki

Muzeum Uniwersyteckie, Gmach Główny, sala 29 (za pomnikiem)

Prelekcja poświęcona zostanie burzliwym losom barokowych rzeźb ołtarzowych, próbom rozpoznania ich twórców oraz zakrojonej na szeroką skalę akcji konserwatorskiej. Słuchacze zapoznają się z tajnikami konserwacji, z wiodącymi doktrynami a także z dylematami, jakie towarzyszą konserwatorom i muzealnikom podczas tychże prac.

godz. 10.00-10.45
„Historyka sztuki przypadki, czyli o  obrazach, dokumentach i znalezieniu łyżeczki srebrnej, którą słodził mistrz Malczewski herbatę u Muzy swojej”

dr hab. Dorota Kudelska, prof. KUL

Gmach Główny KUL, sala 245

Rzecz będzie o: pomysłach na poszukiwanie dzieł, informacji i interpretacji, o przygodach związanych z ich realizacją, o tym, że entropii porządkowanie jest dolą sztuki historyka, i że wobec tego pieniądze na podróże – to tylko drobiazg. Mapa wędrówek zaprowadzi słuchaczy od Szklarskiej Poręby Górnej, przez Suwałki do Krakowa, Warszawy, Puszczykowa, Londynu i Wiednia (z Paryżem w dalekim planie).


godz. 11.00-11.45
„Miejsce z historią w tle. Historyk sztuki zagląda w przeszłość naszej siedziby” dr hab. Krzysztof Gombin

Gmach Główny KUL, sala 245 i spacer po KUL

Zanim powstał KUL na jego miejscu istniały: kościół z przykościelnym cmentarzem, szubienica, koszary wojskowe. Mniej lub bardziej widoczne pozostałości tych obiektów odnaleźć można do dzisiaj, wprawne oko historyka sztuki jest w stanie wypatrzeć je pośród współczesnych zabudowań uniwersyteckich. Opowiemy, jak wyrastał obecny gmach główny i co kryją jego fundamenty.


godz. 12.00-13.00
„Czy słyszysz ten kolor?”

projekt studentów III roku historii sztuki
Gmach Główny KUL, sala 245, Galeria 1, II piętro

 

Projekt jest związany z pracą licencjacką Karoliny Królikowskiej pt. „Dźwięcząca pustka barw. Monochromatyczne płótna Yvesa Kleina z lat 1949-1960 a wybrane problemy synestezji”, przygotowywaną na seminarium ze sztuki nowoczesnej. Składają się na niego dwa wydarzenia: krótkie wprowadzenie oraz wystawa.

godz. 12.00

prelekcja Agaty Pradun pt. „Synestezja i twórczość Yvesa Kleina”

Gmach Główny KUL, sala 245 

 

Słuchacze podczas tej krótkiej prelekcji dowiedzą się czym jest zjawisko synestezji i jaki ma związek z twórczością Yvesa Kleina, francuskiego artysty współczesnego, który zasłynął z monochromatycznych kompozycji w kolorze zmodyfikowanej autorsko ultramaryny.

 

godz. 12.20

Wystawa „Czy słyszysz ten kolor?”

Galeria 1, Gmach Główny KUL, II piętro

Studenci współtworzący projekt dążyli do stworzenia przestrzeni sprzyjającej odbiorowi synestetycznych wrażeń według filozofii Yvesa Kleina.

 

godz. 13.00-14.00

Gmach Główny KUL, sala 336 – lektorium historii sztuki

spotkanie z pracownikami Kolegium Historii sztuki, prezentacja kierunku, nowego programu studiów

 

Autor: Agnieszka Kuczyńska
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022, godz. 14:48 - Agnieszka Kuczyńska