Dzień Otwarty Historii Sztuki: "SZTUKA NA CZASIE – CZAS NA HISTORIĘ SZTUKI KUL" - 22.04.2022

Zapraszamy uczniów i nauczycieli, studentów innych kierunków humanistycznych, a także wszystkich zainteresowanych podjęciem studiów I lub II stopnia na naszym kierunku, na spotkanie w Dniu Otwartym. Jeśli interesują Was dzieje sztuki, jesteście ciekawi, czym zajmuje się historyk sztuki, chcielibyście poznać program studiów i pracowników Kolegium – wszystko to będzie możliwe już 22 kwietnia 2022 roku. Naszych Gości zapraszamy do Muzeum Uniwersyteckiego, wśród zabytkowych obiektów opowiemy o tym, jak historyk sztuki przywraca pamięć o dziełach i ich autorach w iście detektywistycznym dochodzeniu do źródeł przeszłości. Opowiemy także o pomysłach historyka sztuki na poszukiwanie dzieł i o przygodach z tym związanych, a niemałą rolę w tej opowieści odegra srebrna łyżeczka, którą słodził mistrz Jacek Malczewski. Pokażemy historię miejsca, w którym pracujemy, widzianą oczami badacza sztuki. Uchylimy drzwi do przeszłości naszej siedziby – a były w niej koszary, klasztor, kościół i miejska szubienica – pokazując jej zachowane relikty. Zapraszamy również na spotkanie ze studentami naszego kierunku, którzy przygotowali wystawę „Czy słyszysz ten kolor? Synestezja i twórczość Yvesa Kleina” i wprowadzą naszych Gości w świat sztuki współczesnej.

Czytaj dalej...

Panel absolwencki historyków sztuki: „Historia sztuki i co dalej?” - 31.03.2022

Kolegium Historii Sztuki KUL serdecznie zaprasza na kolejny panel absolwencki historyków sztuki: „Historia sztuki i co dalej” 31.03.2022 o godz. 17.00

Czytaj dalej...

Panel absolwencki historyków sztuki: "Dlaczego warto?" - 18.03.2022

Szukacie ciekawych studiów? Pasjonuje Was sztuka? Marzycie o tym, by połączyć pasję z pracą zawodową?
Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak można to zrobić, zapraszamy na panel absolwencki historyków sztuki KUL!

Czytaj dalej...

„Pięć zmysłów w sztukach wizualnych" - ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka

24-25 lutego 2022 odbyła się zorganizowana przez mgr Magdę Morello (Szkoła Doktorska KUL) w ramach działalności Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki, pod opieką merytoryczną dr Anny Głowy (Instytut Nauk o Sztuce KUL) ogólnopolska konferencja studencko-doktorancka pt. „Pięć zmysłów w sztukach wizualnych".

 

Tematem naszych rozważań były wszelkie możliwe związki pięciu zmysłów ze sztukami wizualnymi, w szczególności:

  • różnego rodzaju dzieła sztuk wizualnych odwołujące się (dosłownie, symbolicznie, alegorycznie) do 5 zmysłów;
  • udział innych niż wzrok zmysłów w percepcji dzieł należących do sztuk wizualnych (synestezja, haptyczność itp.);
  • sposoby wykorzystania innych zmysłów w udostępnianiu sztuk wizualnych osobom z niepełnosprawnością wzrokową.
Czytaj dalej...