Wystawa fotografii Yaryny Posuniak 30 marca 2023 - 28 kwietnia 2023 roku

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Yaryny Posuniak "Na żółto i na niebiesko". Krwawy konflikt zbrojny, który od roku toczy się tuż za naszymi granicami, autorka fotografii stawia przed oczami widzów poprzez migawki i fragmenty codzienności. Tym co je wyróżnia są tytułowe barwy. Uchwycone i zatrzymane w kadrze, przykuwają uwagę, niepokoją, przypominają o dramatycznej rzeczywistości Ukrainy. Fotografie, powstające od początku wojny, są swoistym świadectwem towarzyszenia i wsparcia.

Zapraszamy także na projekcję filmu pt. "Milczenie Mojry". Jego autorką jest Yaryna Posuniak, film zrealizowano przy współpracy Galerii Labirynt.

 

Wernisaż wystawy "Na żółto i na niebiesko" odbędzie się w Galerii 1 im. B. Słomki (Gmach Główny KUL, Aleje Racławickie 14) 30 marca 2023, o godz. 17.00.

 

Wystawę przygotowali studenci Kolegium Historii Sztuki: Barbara Kulicka, Filip Makowski, Dorota Rodzik, Wiktoria Serafin, Izabela Sulczyńska, Magda Tatara; opieka merytoryczna: dr Anna Dzierżyc-Horniak, dr Małgorzata Żak-Kulesza.

 

Patroni wystawy: Galeria Labirynt, Kurier Lubelski, Lajf.

 

 


Dzień Otwarty Historii Sztuki - odsłona druga - 23 marca 2023

W Dniu Otwartym gościliśmy w Kolegium Historii Sztuki młodzież z lubelskich liceów: XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego oraz Liceum Śródziemnomorskiego im. Dominika Guzmana. Nasi młodzi goście poznawali Uniwersytet zwiedzając go szlakiem realizacji artystycznych Marii Chomentowskiej. Towarzyszyły temu liczne zadania wykonywane w trakcie gry terenowej, pokazujące kreatywność i zaangażowanie młodzieży. Była to także okazja do zaprezentowania studiów historii sztuki i naszego Kolegium. W roli przewodników, opiekunów, życzliwych jurorów i dobrych aniołów spod znaku Fra Angelica, patrona historyków sztuki, wystąpili studenci historii sztuki KUL. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas!

 

 

 

 

 

 

 


Dzień Otwarty Historii Sztuki - odsłona druga - 23 marca 2023

W dniu 23 marca odbędzie się druga odsłona Dnia Otwartego Historii Sztuki. W gościnnych progach Uczelni ponownie powitamy uczniów lubelskich liceów. Studenci i pracownicy naszego Kolegium gorąco zapraszają do wspólnej wędrówki szlakiem artystycznych realizacji Marii Chomentowskiej.

 


Dzień Otwarty Historii Sztuki - 3 marca 2023

Z okazji Dnia Otwartego Historii Sztuki gościliśmy w murach naszej Uczelni młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Uczniowie wyruszyli na trasę gry terenowej śladami realizacji artystycznych Marii Chomentowskiej. Artystka przez wiele lat z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem zmieniała przestrzeń użytkową KUL, czyniąc miejsce, w którym uczymy się i pracujemy, lepszym i piękniejszym. 7 marca mija dziesięć lat od śmierci M. Chomentowskiej (7 marca 2013), warto z tej okazji przypomnieć postać tak zasłużoną dla naszej Uczelni. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę i edukację przybliżyliśmy ją naszym młodym gościom.

Scenariusz gry terenowej przygotowała dr Małgorzata Żak-Kulesza, wydarzenie zrealizowano przy współpracy dr Anny Dzierżyc-Horniak, dr Agnieszki Kuczyńskiej i dr Elżbiety Błotnickiej-Mazur.

Dziękujemy za nieocenione zaangażowanie wszystkim naszym studentom, a szczególnie: Dorocie Rodzik, Aleksandrze Granatowskiej, Monice Guzek, Wiktorii Serafin.

 

 

 

Dr hab. Aneta Kramiszewska, koordynator Kolegium Historii Sztuki, powitała

uczestników.

 

 

Dr Elżbieta Błotnicka-Mazur wprowadziła naszych gości w problematykę dizajnu.

 

 

Dr Małgorzata Żak-Kulesza objaśniła uczestnikom zasady gry terenowej.

 

 

Uczestnicy z poświęceniem i pasją wykonywali wszystkie zadania.

 

 

Jury z uwagą obejrzało i doceniło efekty, z radością ogłaszając werdykt.

 


Dzień Otwarty Historii Sztuki KUL - 3 marca 2023

Pod skrzydłami Fra Angelico - patrona historyków sztuki - Kolegium Historii Sztuki KUL zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych. Bohaterką dnia będzie Maria Chomentowska, której liczne realizacje artystyczne wzbogaciły przestrzeń naszej Uczelni. 

Zapraszamy do udziału w grze terenowej, która przybliży postać projektantki i jej dzieła.

 

 


Wystawa "Lublin, Dotknij sztuki" 5 grudnia 2022 - 13 stycznia 2023

W Galerii 31 działającej przy filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarto wystawę Lublin. Dotknij sztuki. Zgromadzone na wystawie obiekty umożliwiają osobom z niepełnosprawnością wzroku poznanie za pomocą zmysłu dotyku i audiodeskrypcji wybranych dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Galerii Labirynt. W przygotowanie wystawy zaangażowali się studenci Kolegium Historii Sztuki działający w Galerii 1 im. B. Słomki wspólnie ze Stowarzyszeniem Otwieracz.

Zapraszamy na wernisaż wystawy 5 grudnia 2022 roku o godzinie 17.00.

 

 


Wystawa "Sztuka Lublina. Poznaj. Dotknij. Doświadcz" 13 września 2022 - 18 października 2022

W Galerii 1 im. Bogusława Słomki trwa wystawa przygotowana przez studentów i absolwentów Kolegium Historii Sztuki przy współpracy KUL CAN.

Wystawa jest częścią projektu "Sztuka Lublina. Poznaj. Dotknij. Doświadcz", finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Na wystawie udostępniono tyflografiki dzieł sztuki znajdujących się w Lublinie. Zwiedzający mogą dotknąć wszystkich eksponatów i wysłuchać ich audiodeskrypcji.

Kuratorkami wystawy są Klaudia Brzuch i Wiktoria Serafin, opiekunem Galerii 1 jest dr Anna Dzierżyc-Horniak.

Zapraszamy!

 

 


Dni adaptacyjne - 3-5 października 2022

Zachęcamy studentów I roku studiów licencjackich do udziału w Dniach Adaptacyjnych (3-5 października). 

Program spotkań:

https://kandydat.kul.pl/wazne-aktualnosci/dni-adaptacyjne/

 

Kolegium Historii Sztuki zaprasza na wydarzenia przygotowane przez naszych studentów i pracowników.

 

 


Pani Profesor Bożena Kuklińska odeszła na emeryturę - 30 września 2022

Pani Profesor Bożena Kuklińska odeszła na emeryturę. Przez czterdzieści jeden lat współtworzyła historię sztuki KUL jako pracownik a następnie Kierownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej. Była wychowawcą i opiekunem wielu pokoleń studentów, wypromowała kilkudziesięciu magistrów i sześciu doktorów. Przez kilkanaście lat opiekowała się studenckimi praktykami.

Zainteresowania badawcze Pani Profesor koncentrowały się wokół sztuki rodzinnego Gdańska i Pomorza Gdańskiego, sztuki sakralnej, ikonografii chrześcijańskiej, pozostała im wierna do dzisiaj.

Pracownicy, studenci i absolwenci dawnego Instytutu Historii Sztuki (obecnego Kolegium Historii Sztuki) wyrażają wdzięczność za trud i zaangażowanie Pani Profesor. Dziękujemy za uśmiech, wsparcie, dobroć i okazywane nam zrozumienie. Życzymy wszystkiego dobrego i liczymy na dalszą współpracę!