Wystawa "Lublin, Dotknij sztuki" 5 grudnia 2022 - 13 stycznia 2023

W Galerii 31 działającej przy filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarto wystawę Lublin. Dotknij sztuki. Zgromadzone na wystawie obiekty umożliwiają osobom z niepełnosprawnością wzroku poznanie za pomocą zmysłu dotyku i audiodeskrypcji wybranych dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Galerii Labirynt. W przygotowanie wystawy zaangażowali się studenci Kolegium Historii Sztuki działający w Galerii 1 im. B. Słomki wspólnie ze Stowarzyszeniem Otwieracz.

Zapraszamy na wernisaż wystawy 5 grudnia 2022 roku o godzinie 17.00.

 

 


Wystawa "Sztuka Lublina. Poznaj. Dotknij. Doświadcz" 13 września 2022 - 18 października 2022

W Galerii 1 im. Bogusława Słomki trwa wystawa przygotowana przez studentów i absolwentów Kolegium Historii Sztuki przy współpracy KUL CAN.

Wystawa jest częścią projektu "Sztuka Lublina. Poznaj. Dotknij. Doświadcz", finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Na wystawie udostępniono tyflografiki dzieł sztuki znajdujących się w Lublinie. Zwiedzający mogą dotknąć wszystkich eksponatów i wysłuchać ich audiodeskrypcji.

Kuratorkami wystawy są Klaudia Brzuch i Wiktoria Serafin, opiekunem Galerii 1 jest dr Anna Dzierżyc-Horniak.

Zapraszamy!

 

 


Dni adaptacyjne - 3-5 października 2022

Zachęcamy studentów I roku studiów licencjackich do udziału w Dniach Adaptacyjnych (3-5 października). 

Program spotkań:

https://kandydat.kul.pl/wazne-aktualnosci/dni-adaptacyjne/

 

Kolegium Historii Sztuki zaprasza na wydarzenia przygotowane przez naszych studentów i pracowników.

 

 


Pani Profesor Bożena Kuklińska odeszła na emeryturę - 30 września 2022

Pani Profesor Bożena Kuklińska odeszła na emeryturę. Przez czterdzieści jeden lat współtworzyła historię sztuki KUL jako pracownik a następnie Kierownik Katedry Historii Sztuki Kościelnej. Była wychowawcą i opiekunem wielu pokoleń studentów, wypromowała kilkudziesięciu magistrów i sześciu doktorów. Przez kilkanaście lat opiekowała się studenckimi praktykami.

Zainteresowania badawcze Pani Profesor koncentrowały się wokół sztuki rodzinnego Gdańska i Pomorza Gdańskiego, sztuki sakralnej, ikonografii chrześcijańskiej, pozostała im wierna do dzisiaj.

Pracownicy, studenci i absolwenci dawnego Instytutu Historii Sztuki (obecnego Kolegium Historii Sztuki) wyrażają wdzięczność za trud i zaangażowanie Pani Profesor. Dziękujemy za uśmiech, wsparcie, dobroć i okazywane nam zrozumienie. Życzymy wszystkiego dobrego i liczymy na dalszą współpracę!

 


Obrona pracy doktorskiej mgr Marty Gudowskiej - 26 września 2022

Zapraszamy na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr Marty Gudowskiej.

Pani Magister przygotowała rozprawę pt. Ciało i jego anomalie w religijnym małopolskim malarstwie tablicowym późnego średniowiecza i początku renesansu pod kierunkiem dr hab. Bożeny Kuklińskiej. Recenzentami rozprawy są: dr hab. Marek Walczak, prof. UJ i dr hab. Wojciech Ślusarczyk, prof. UMK.

Publiczna obrona odbędzie się w dniu 26 września 2022 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, sala CTW-114, o godz. 11.00.


Wystawa "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA. Notatki fotograficzne z objazdów zabytkoznawczych historii sztuki" 10 czerwca 2022 - 15 lipca 2022

W Galerii 1 im. B. Słomki trwa wystawa fotografii studentów historii sztuki "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA. Notatki fotograficzne z objazdów zabytkoznawczych historii sztuki". Eksponowane fotografie wykonali studenci historii sztuki w czasie objazdów naukowych w maju bieżącego roku. Są one uchwyconym na gorąco zapisem wrażeń i przeżyć, dokumentują przygodę z historią sztuki poznawaną nie tylko z kart podręczników.

Wystawę przygotowały studentki III roku historii sztuki: Adrianna Froń, Karolina Królikowska, Julia Olszewska, Agata Pradun, Wiktoria Serafin. Opieka merytoryczna dr Anna Dzierżyc-Horniak.

Wystawa będzie czynna do 15 lipca 2022, od poniedziałku do piątku,

w godzinach 8.00-15.00, Galeria 1 im. B. Słomki, Gmach Główny KUL, II p.

 

 

https://www.facebook.com/Galeria1imBSlomki/posts/5060995903976076

 

https://www.facebook.com/ihs.kul/posts/pfbid02zEBsRH6uJeiWH5SG1apMjcUzee46fcBXokvcJZD61GmY12z1L74wJ2uURy1NUoX7l

 

 

 

WYSTAWA_ZAKAZ_FOTOGRAFOWANIA 


Obrona pracy doktorskiej mgr Agnieszki Chwiałkowskiej - 11 lipca 2022

Zapraszamy na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr Agnieszki Chwiałkowskiej.

Pani Magister przygotowała rozprawę pt. Michel Sima - ze Słonimia do Paryża. Życie i twórczość zapoznanego artysty pod kierunkiem dr hab. Doroty Kudelskiej, prof. KUL. Recenzentami rozprawy są: dr hab. Anna Wierzbicka, prof. IS PAN i prof. dr hab. Andrzej Pieńkos, UW.

Publiczna obrona odbędzie się w dniu 11 lipca 2022 roku o godzinie 12.00 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Aleje Racławickie 14, GG-243 (II piętro).

 


Umowa o patronat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL nad Zespołem Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W dniu 28 czerwca 2022 roku podpisano umowę o patronat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL nad Zespołem Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Podpisy pod dokumentem złożyli pan dr hab. Dariusz Skórczewski, prof. KUL, Dziekan WNH oraz  pan Krzysztof Dąbek, Dyrektor Zespołu Szkół.

Ze względu na profil Szkoły, Kolegium Historii Sztuki jest w sposób szczególny zaangażowane w przygotowanie i realizację zawartej umowy.  Podejmowane już w przeszłości wspólne inicjatywy zyskały nowy, mocny impuls. Dzięki niemu będziemy rozwijali działania o charakterze edukacyjnym, dydaktycznym, kulturalnym i naukowym, angażując społeczność szkolną i akademicką.

 

 

 


Konferencja naukowa „Sztuka dworska”, Kazimierz Dolny 27-28 czerwca 2022

Katedra Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej Instytutu Nauk o Sztuce KUL zaprasza na X jubileuszową konferencję naukową pt. „Sztuka dworska”, która odbędzie się w dniach 27-28 czerwca 2022 roku. Zapraszamy do Domu pracy Twórczej KUL Rajchertówka w Kazimierzu Dolnym. Początek konferencji o godzinie 9.00.

Czytaj dalej...