Aktualności / Wydarzenia

II Adwentowe Warsztaty Wokalno-Instrumentalne

„Mów do mego serca, Ty znasz jego ukryte doliny” śpiewali uczestnicy Adwentowych Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych, które odbyły się w pierwszy weekend grudnia. Organizatorem drugiej edycji muzycznego przygotowania do Adwentu była Schola i Orkiestra DA KUL oraz Duszpasterstwo Akademickie KUL.

Działająca przy Duszpasterstwie Akademickim KUL schola i orkiestra po sukcesie ubiegłorocznych warsztatów, po raz drugi podjęła się zorganizowania Adwentowych Warsztatów Wokalno-Instrumentalnych. Tegoroczne odbyły się pod hasłem „Mów do mego serca” i prowadził je kompozytor, dyrygent oraz aranżer Jan Krutul.

Jak mówią organizatorzy warsztatów, głównym ich celem było propagowanie i rozpowszechnianie wartości muzyki w liturgii. – Pragniemy, aby KUL był zawsze centrum, które troszczy się o piękno liturgii – dodaje Kamila Majchrzak, członkini Scholi DA KUL oraz jedna z organizatorek.

Podczas trzech dni intensywnych prób chóralnych, jak i orkiestry uczestnicy zapoznawali się ze znanymi oraz tymi mniej popularnymi pieśniami adwentowymi. Zwieńczeniem trzydniowej pracy był koncert finałowy, który miał miejsce w niedzielę, 3 grudnia po Mszy Świętej o godz. 12:30 w Kościele Akademickim KUL. 

Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże, gdyż łącznie uczestniczyło w nich ponad 100 osób. – Warsztaty liczbowo przerosły nasze najśmielsze oczekiwania, nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby chętnych. Bardzo fajna atmosfera, duży potencjał współpracy, wielkie chęci i motywacja, to wszystko zasługa tej setki osób – mówi o. Paweł Gołaszewski SJ. Uczestnikami warsztatów byli nie tylko członkowie Scholi i Orkiestry DA KUL. Wśród chórzystów znalazły się osoby, tworzące zespoły muzyczne w Lublinie oraz poza jego granicami. – Bardzo się cieszę zwłaszcza z obecności innych, jezuickich duszpasterstw – z Krakowa i Torunia – którzy powoli tworzą schole u siebie, ich obecność tu jest szansą na współpracę i wzajemną inspirację – dodaje o. Paweł.

Pod wrażeniem zaangażowania uczestników był także prowadzący warsztaty Jan Krutul. – Każdy z chórzystów bardzo mocno się zaangażował w przygotowanie utworów, które wykonywaliśmy podczas Mszy oraz samego koncertu finałowego. Ogromną radością było to, że mogliśmy wejść w utwory głębiej niż w samą tylko melodię i słowa, ale szukaliśmy różnych środków, by ukazać treści pieśni adwentowych jeszcze piękniej i bardziej sugestywnie – mówi dyrygent.

Jan Krutul wskazuje także na to, że już od pierwszej próby udało się stworzyć z osób, które wcześniej nigdy ze sobą nie śpiewały, pięknie brzmiący zespół. – Zaskoczyło mnie emocjonalne podejście do zaproponowanych kompozycji. To, że chórzyści otworzyli nie tylko swoje głosy, ale także serca i weszli w tę głębię muzyki, co pozwoliło nam na pracę na zupełnie innym poziomie niż tylko zaśpiewanie dźwięków – komentuje kompozytor, zwracając także uwagę na relację pomiędzy nim a chórzystami. – Ogromna uważność na gest dyrygencki, na to w jaki sposób zaśpiewamy kolejną zwrotkę, frazę – czy to będzie piano, a może forte – oraz otwartość chórzystów na tworzenie piękna tu i teraz, sprawiły, że możemy być zadowoleni z finałowego koncertu – kończy Jan Krutul z uśmiechem.

Organizatorzy już teraz zapraszają na trzecią edycję warsztatów, która odbędzie się w grudniu przyszłego roku.

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Julia Sroczyk, Dziennikarstwo KUL