Aktualności

Konferencja „Kościół i Polacy na Wschodzie pod opieką św. Jana Pawła II i Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego”

Kosciol_Lwowski_pod_opieka_A3_do_korekty-1 Najnowszym dziejom katolicyzmu za wschodnimi granicami Polski zostanie poświęcona konferencja  „Kościół i Polacy na Wschodzie pod opieką św. Jana Pawła II i Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego”, która odbędzie się  24-25 września 2020 r. na KUL. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, sekretarz osobisty papieża Jana Pawła II w latach 1996-2005, Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych oraz ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

 

Wśród podejmowanych zagadnień znajdą się m.in.: fundamenty tożsamości Europy w nauczaniu św. Jana Pawła II,  odrodze­nie i rozwój Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie po 1989 r. czy misja KUL na Wschodzie. Jak podkreśla organizator konferencji dr hab. Włodzimierz Osadczy, prof. KUL: „Dla Kościoła powszechnego, Polaków w Polsce i na całym świecie, a w szczególności dla społeczności akademickiej KUL, uniwersytetu, któremu patronuje papież Jana Paweł II, 100 rocznica urodzin Świętego Polaka jest nieustającym wyzwaniem, by przypominać, na nowo odczytywać, odsłaniać nowe, może mniej znane i omawiane obszary obecności naszego Świętego w życiu Kościoła, Polski, Polaków na Wschodzie.”

 

W programie konferencji znalazła się również Msza św. w intencji Kościoła i Polaków na Wschodzie. Zostanie ona odprawiona w piątek 25 września o godz. 9.00 w Kościele Akademickim, a przewodniczyć jej będzie ks. abp. Mieczysław Mokrzyc­ki.

 

Program