Entre liberté et contrainte dans la recherche linguistique,

Lublin, 14-16 IX 2022

 

W dniach 14-16 września 2022 odbędzie się w Lublinie międzynarodowa konferencja "Entre liberté et contrainte dans la recherche linguistique" organizowana przez Katedrę Językoznawstwa Romańskiego KUL.

Strona konferencji:https://www.kul.pl/konferencje,110612.html

 

 

 

Termes et relations dans les corpus bilingues des domaines de l'artisanat, Lyon, 11-12 III 2019

 

Instytut Filologii Romańskiej KUL jest współorganizatorem międzynarodowej konferencji "Termes et relations dans les corpus bilingues des domaines de l’artisanat", która odbędzie się w Lyonie w dniach 11-12 marca 2019 r. Zapraszamy do zapoznania się  z programem: Programme.pdf

 

 

 

Konferencja metodyczna  EXPERTOS ELE 2017, 18-19 XI 2017

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję metodyczną dla nauczycieli i entuzjastów języka hiszpańskiego EXPERTOS ELE 2017 organizowaną przez Szkołę Języka Hiszpańskiego DIÁLOGO, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz ESPADRILL. Konferencja odbędzie się w dniach 18-19 listopada (sobota – niedziela) 2017 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL, ul. Radziszewskiego 7, Lublin. Więcej...

 

 

 

Terminy i relacje w tekstach specjalistycznychInstytut Filologii Romańskiej KUL we współpracy z Instytutem Romanistyki UAM w Poznaniu, Towarzystwem Naukowym KUL oraz Dyrekcją Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych Parlamentu Europejskiego w Luksemburgu zaprasza na międzynarodową konferencję naukową „Terminy i relacje w tekstach specjalistycznych”, która odbędzie się 7-8 września 2017 r. w Collegium Joannis Pauli II, aula C-1031.

 

 

 

 

 

 

 

 

V Foro de Lingüística Hispánica: panorama de temas y métodos de investigación

Lublin, 11-13 de mayo de 2017

 

 

W dniach 11-13 maja 2017 odbędzie się w Lublinie V Kongres Językoznawstwa Hiszpańskiego współorganizowany przez Instytuty Filologii Romańskiej KUL i UMCS.

Zapraszamy na stronę konferencji: http://forolublin.es/

 

 

 

II Ogólnopolski Kongres Młodych Hispanistów

Lublin, 17-19 listopada 2016

 

 

plakat II Kongres HispanistówKoło Hiszpańsko-Polskie przy KUL wraz z Kołem Naukowym Doktorantów Wydziału Nauk Humanistycznych KUL zapraszają wszystkich młodych badaczy (studentów, doktorantów) do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Kongresie Młodych Hispanistów, który odbędzie się w dn. 17-19 listopada 2016 r. Kongres jest skierowany do osób zainteresowanych problematyką hispanistyczną i prowadzących badania w zakresie studiów hispanistycznych w szerokim tego słowa znaczeniu. Termin zgłoszeń upływa 21 października 2016 r.

 

Więcej..

 

 

 

Figures du dandysme

Paryż, 18 listopada 2016

 

 

Instytut Filologii Romańskiej KUL, Université Paris 3 oraz Université Paris 13 serdecznie zapraszają na konferencję naukową Figures du dandysme, która odbędzie się 18 listopada 2016 r. na Uniwersytecie Paris 3. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

 

 

"Le théâtre à (re)découvrir"

Lublin, 17-19 maja 2016

 


Katedra Kultur i Literatur Romańskich IFR KUL, Zakład Teatrologii UMCS oraz Muzeum Lubelskie serdecznie zapraszają na pierwszą międzynarodową konferencję naukową z cyklu Scènes du signe, która odbędzie się w Lublinie w dniach 17-19 maja 2016. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

 

"Le théâtre à (re)découvrir" - wywiad z prof. Witoldem Wołowskim, TV KUL, 19 V 2016

 

 

Ière Rencontre des Dix-Neuviémistes
« Le jeu dans tous ses états »

Lublin, 8 października 2015


 

Katedra Kultur i Literatur Romańskich IFR KUL serdecznie zaprasza na konferencję naukową Ière Rencontre des Dix-Neuviémistes, której tematem będzie « Le jeu dans tous ses états ».

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

 

 

 

Nauczanie języków obcych na potrzeby rynku pracy

Lublin, 22-24 czerwca 2015
 
 

Instytut Filologii Romańskiej oraz Instytut Filologii Słowiańskiej zapraszają do udziału w konferencji organizowanej w ramach projektu współpracy ponadnarodowej „PWP – Kształcenie zawodowe na neofilologiach KUL na potrzeby rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przy współpracy z czterema partnerami zagranicznymi z Francji, Ukrainy i Rosji.

Zapraszamy na stronę konferencji : Nauczanie języków obcych na potrzeby rynku pracy

 

 

 Les émotions et les valeurs dans la communication

Lublin, 23-25 kwietnia 2015
 

W dniach 23-25 kwietnia 2015 odbędzie się w Lublinie konferencja Les émotions et les valeurs dans la communication współorganizowana przez Instytuty Filologii Romańskiej KUL i UMCS.
Zapraszamy na stronę konferencji: Les émotions et les valeurs dans la communication
 

 

II Międzynarodowy Kongres Nauczycieli Języka Francuskiego

Lublin, 23-25 czerwca 2014Z przyjemnością informujemy, że w dniach 23-25 czerwca 2014 r. odbędzie się II Międzynarodowy Kongres Nauczycieli Języka Francuskiego. Tematem przewodnim będzie "Nauka języka francuskiego wobec wyzwań przyszłości". Zapraszamy na stronę Kongresu - Kongres 2014.

 

 

 

Terminy i relacje a korpusy dwujęzyczne

Lublin, 17-18 października 2013

 

 

Katedra Języków Romańskich IFR KUL zaprasza w dniach 17-18 października br. na międzynarodową konferencję naukową Terminy i relacje a korpusy dwujęzyczne. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

Terminy_relacje_2013_program.pdf

 

 
I Międzynarodowy Kongres Hispanistów
Lublin, 5-7 czerwca 2013
 

Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego oraz Instytut Filologii Romańskiej KUL zapraszają w dniach 5-7 czerwca na I Międzynarodowy Kongres Hispanistów.

Kongres Hispanistów_program.pdf

 

 

Chaque enfant peut réussir en langues
Université de Haute-Alsace, Mulhouse,
13-15 maja 2013

 

   Katedra Akwizycji i Dydaktyki Języków IFR KUL zaprasza w dniach 13-15 maja 2013 r. na konferencję Chaque enfant peut réussir en langues.

 

 

 Dlaczego złota rybka czasem jest czerwona?

Lublin, 28 maja 2012

 

   Katedra Akwizycji i Dydaktyki Języków IFR KUL zaprasza 28 maja 2012 r. na konferencję poświęconą roli kultury w nauczaniu języków obcych pt. Dlaczego złota rybka czasem jest czerwona. Słów kilka o różnicach kulturowych i ich znaczeniu dla nauki języków obcych.

Miejsce: Gmach Główny, s. GG-47.

 

 

Terminy i relacje a problem przekładu

Lublin, 4-5 maja 2011

 

   Katedra Języków Romańskich IFR KUL zaprasza w dniach 4-5 maja 2011r. na interdyscyplinarne sympozjum naukowe pt. Terminy i relacje a problem przekładu. Celem konferencji jest  wymiana doświadczeń w tłumaczeniach tekstów specjalizacyjnych z dziedziny medycyny, prawa, prawa kanonicznego i teologii. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

Terminy i relacje_program.pdf

 

 

 

Niezwykły uczeń - indywidualne potrzeby edukacyjne w nauce języków obcych

Lublin, 6-8 września 2010

 

   Instytut Filologii Romańskiej KUL wraz z Zarządem Głównym PTN oraz Zakładem Lingwistyki Stosowanej UMCS zorganizował w Lublinie w dniach 6-8 września br. doroczną konferencję PTN: Niezwykły uczeń - indywidualne potrzeby edukacyjne w nauce języków obcych.  Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji : 

Niezwykły uczeń - program.pdf

 

 

La complexité en langue et son acquistion

Paryż, 5-7 lipca 2010

 

  Instytut Filologii Romańskiej KUL ma zaszczyt zaprosić na międzynarodowy kongres : La complexité en langue et son acquistion, który odbędzie się w dniach 5-6-7 lipca br. w Paryżu, na Uniwersytecie Paris Descartes. Zapraszamy do zapoznania się z programem kongresu:

La complexité en langue et son acquisition programme.pdf

 

 

XII Spotkania Specjalistów Dawnych Literatur Romańskich

Lublin, 19-21 listopada 2009

 

  Instytut Filologii Romańskiej KUL  we współpracy z Zakładem Lingwistyki Stosowanej UMCS zorganizował XII_Spotkania_Specjalistów Dawnych Literatur Romańskich, które odbyły się w dniach 19-21 listopada br. Tematem obrad były "Żywioły, temperamenty, charaktery". Wykłady odbywały się w sali posiedzeń Rady Wydziału UMCS, plac Marii-Curie Skłodowskiej 4a.

Publikacja: Maciej Abramowicz, Paweł Matyaszewski (red.), Dawne literatury romańskie. Żywioły, temperamenty, charaktery, Lublin, Wydawnictwo KUL, 2011.

 

 

IV SEMINARIUM AKADEMICKIE 

Interkulturowość w praktyce

Lublin, 9 października 2009

 

     Instytut Filologii Romańskiej KUL przy współpracy z IFRUMCS, Oddziałem Lubelskim Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE oraz Zarządem Głównym Prof-Europe zorganizował IV Seminarium Akademickim dla nauczycieli języka francuskiego oraz studentów opcji dydaktycznej - przyszłych nauczycieli FLE. Tematem przewodnim spotkania była Interkulturowość w praktyce.
Publikacja : L'interculturel en pratique. Magdalena Sowa (red.), Seria 12/15, nr 1, Lublin, Werset, 2011.

 

 

ENSEIGNEMENT ET APPRENTISSAGE DU FRANÇAIS AU COEUR DE LA FRANCOPHONIE
Pułtusk, 25-28 kwietnia 2008
 
    W dniach 25-28 kwietnia 2008 roku w Pułtusku odbył się I Kongres Nauczycieli Języka Francuskiego. Kongres adresowany był do nauczycieli języka francuskiego wszystkich szczebli nauczania, w szkołach publicznych i niepublicznych, na terenie kraju i poza jego granicami. Organizatorami Kongresu byli : Association des Professeurs de Français en Pologne Prof-Europe, Ambasada Francji w Polsce, Instytut Filologii Romańskiej UW, Instytut Filologii Romańskiej KUL, Association d'Amitié France-Pologne (TPPF), Alliances Françaises de Pologne, Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (CODN). Kongres był doskonałą okazją do wystąpień i dyskusji skoncentrowanych wokół tematów odpowiadących aktualnym tendencjom w dydaktyce nauczania / metodyce szczegółowej języka francuskiego oraz kwestiom związanym z zagadnieniem szeroko pojętej frankofonii.
Więcej: www.kongres2008.profeurope.pl
Publikacja : L'enseignement/apprentissage du français langue étrangère. Réfléchir et agir, Urszula Paprocka-Piotrowska & Jolanta Zając (red.),  Lublin, Towarzystwo Naukowe KUL & KUL, 2009.
 

III SEMINARIUM AKADEMICKIE :
La chanson en cours de FLE (Piosenka w nauczaniu języka francuskiego)
Lublin, 13 listopada 2006
 
    Trzecie spotkanie z serii seminariów akademickich zorganizowane przez Instytut Filologii Romańskiej KUL oraz lubelski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego odbyło się w KUL. Uczestniczyli w nim nauczyciele z regionu lubelskiego oraz studenci (KUL, UMCS) – przyszli nauczyciele języka. Spotkanie poświęcono w całości roli piosenki (tekstu, muzyki, skojarzeń, odniesień kulturowych) na lekcjach języka francuskiego. Spotkanie zakończył autorski spektakl uczniów 21 LO w Lublinie pt. Jeannot et Margot. 

Konferencja PTN
KOMUNIKACJA JĘZYKOWA W SPOŁECZEŃSTWIE INFORMACYJNYM
Nowe wyzwania dla dydaktyki języków obcych
Lublin, 12-14 września 2005

    W dniach 12–14 września 2005 odbyła się w Lublinie doroczna Konferencja Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, współorganizowana przez Zarząd Główny PTN, Zarząd Okręgu Lubelskiego, Instytut Germanistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytut Filologii Romańskiej KUL. Honorowy partonat nad spotkaniem objęli JM Rektor KUL, ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk jak również JM Rektor UMCS, prof. dr hab. Wiesław A. Kamiński.
Temat przewodni konferencji Komunikacja językowa w społeczeństwie informacyjnym – nowe wyzwania dla dydaktyki języków obcych przewijał się we wszystkich osiemdziesięciu wygłoszonych refereatach, zaprezentowanych w siedmiu blokach tematycznych: integracja kształcenia językowego, ogólnego i zawodowego, glottodydaktyka ogólna a szczegółowa; kształtowanie kompetencji językowej i komunikacyjnej; aspekty kulturoznawcze/ kształtowanie kompetencji językowej, komunikacyjnej i interkulturowej; nowe technologie w procesie nauczania i uczenia się; organizacja procesu dydaktycznego; kompetencja wielojęzyczna.
Publikacja: Komunikacja językowa w społeczeństwie informacyjnym, red. Jolanta Krieger-Knieja, Urszula Paprocka-Piotrowska, Lublin, Towarzystwo Naukowe KUL, 2006.

II SEMINARIUM AKADEMICKIE :
Nauczyciel i uczeń wobec zjednoczonej Europy
Lublin, 13 czerwca 2002
 
    Spotkanie zorganizowane w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie (Dominikańska 5) przez Instytut Filologii Romańskiej KUL oraz Lubelski Oddział Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE przy współpracy WODN Lublin. Uczestnicy dyskutowali nad wprowadzeniem kwestii integracji europejskiej do programu nauczania języka francuskiego jako obcego w polskiej szkole. W spotkaniu wzięli udział przedstawicie Ambasady Francji w Warszawie oraz Prezes Europejskiej Fundacji Języków Obcych i Kształcenia Międzykulturowego.
Publikacja: Enseignant et élève face à l’Europe, red. Urszula Paprocka-Piotrowska (współpraca – Magdalena Sowa), Lublin, IFR KUL & Prof-Europe, Werset, 2005.


I SEMINARIUM AKADEMICKIE :
Jak podnieść efektywność nauczania języka francuskiego
w szkolnictwie średnim i wyższym (na przykładzie województwa lubelskiego)
Lublin, 6 czerwca 2001
 
    Spotkanie zorganizowane w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie (Dominikańska 5), przez Instytut Filologii Romańskiej KUL oraz Lubelski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego PROF-EUROPE przy współpracy WODN w Lublinie oraz Ambasady Francji w Polsce zgromadziło nauczycieli regionu lubelskiego wszystkich szczebli nauczania. Obrady i dyskusje poświęcone były działalności nauczycieli języka francuskiego w regionie, kwestiom motywacji, nowoczesnym i skutecznym programom nauczania języka francuskiego, certyfikacji językowej oraz doświadczeniom z pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Publikacja: Apprendre à enseigner, red. Urszula Paprocka-Piotrowska, Lublin, IFR KUL & Werset, 2002.
 

IV Spotkania Specjalistów Literatur Dawnych
Lublin, 24-25 listopada 2000
 
    W dniach 24-25 listopada 2000 Zakład Filologii Romańskiej UMCS, Instytut Filologii Romańskiej KUL i Ośrodek Alliance Francaise UMCS zorganizowały czwarte Spotkania Specjalistów Dawnej Literatury Francuskiej (poprzednie edycje konferencji odbywały się w Warszawie i Krakowie). Obrady poświęcono związkom między dawnymi literaturami romańskimi, związkom literatury i religii, odbiciu dawnych dzieł i epok literackich w literaturze współczesnej. Konferencji towarzyszyła promocja wydanej po polsku książki prof. Jana Miernowskiego z University of Wisconsin, poświęconej alegorii w dawnej literaturze francuskiej.
Publikacja: Dawna literatura francuska. Zagadnienia. Wybory. Problemy pod red. M. Abramowicza i P. Matyaszewskiego, Lublin, Redakcja Wydawnictw KUL, 2002.
Autor: Edyta Kociubińska
Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022, godz. 20:57 - Edyta Kociubińska