Aktualności / Wydarzenia

Ks. prof. Mirosław Kalinowski: KUL jest w doskonałej kondycji

- Uwierzcie w moc, jaką posiadacie i z podniesionym czołem przedstawiajcie system wartości, który legł u podstaw powstania naszego uniwersytetu: że prawda w miłości zwycięża i kiedy służymy Bogu, to w prawdzie uprawiamy naukę – apeluje do społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, który był gościem najnowszego odcinka programu KULcast.

- W nową kadencję wchodzimy z bardzo dobrymi doświadczeniami zdobytymi zarówno w relacjach społecznych, dydaktycznych i naukowych, jak w ramach współpracy międzynarodowej. Znacząco usprawniliśmy wiele jednostek naszego uniwersytetu, poprawiliśmy infrastrukturę i spełniliśmy kryteria uczelni o statusie badawczym – mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, który w najnowszym programie KULcast opowiada o wyzwaniach i planach związanych z rozpoczynającym się dzisiaj nowym rokiem akademickim.

Ważnym elementem rozwoju KUL ma być kształcenie na odległość, w tym studia dla Polonii. - Wielu rodaków na różnych kontynentach oczekuje, że przedstawimy propozycje nie tylko studiów podyplomowych, ale także studiów licencjackich. Myślę, że ten potencjał jest w naszym zasięgu – przekonuje ks. prof. Mirosław Kalinowski.

To zadanie, które stoi przed nowym prorektorem ds. kształcenia, którym został dr hab. Jarosław Jęczeń. Z kolei ks. prof. Piotr Wiśniewski, prorektor ds. misji odpowiadać ma za wzmacnianie współpracy ze wspólnotami parafialnymi, diecezjami oraz ruchami i wspólnotami religijnymi.

Wśród priorytetów o charakterze strategicznym jest rozwój nauk medycznych. Za ten obszar odpowiedzialni są prof. Michał Zembala, prorektor ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych oraz prof. Maciej Banach, prorektor ds. Collegium Medicum.

Jak tłumaczy ks. prof. Mirosław Kalinowski, zatrudnienie tych profesorów, ale także innych osób, które pracują na Wydziale Medycznym, wynikało z troski o najwyższą jakość badań. - Aby wykorzystać potencjał, jaki obecnie posiadamy w zakresie laboratoriów, zakładów, katedr, a w przyszłości także klinik, chciałem, by dołączyły do nas osoby, które mają doświadczenie w przygotowywaniu projektów międzynarodowych, zdobywaniu dużych grantów badawczych i uzyskiwaniu patentów, które wprowadzone w obieg medyczny będą służyły poprawie jakości leczenia i życia – wyjaśnia rektor KUL.

Jak się udało ściągnąć do Lublina tuzy polskiej medycyny? - Przekonało ich to, że mogą tutaj budować coś od początku. Dla osób, które mają potencjał i wizję, zdecydowała możliwość realizacji swoich marzeń oraz tych przedsięwzięć, które będą służyły nauce w Polsce i w Europie – opowiada ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Zdaniem rektora KUL tego typu transfery naukowe sprawią, że prestiż i renoma Wydziału Medycznego KUL oraz Collegium Medicum będą rosły. - Prowadzimy rozmowy, by specjalizować się w leczeniu pewnych rodzajów schorzeń i myślę, że za kilka lat wiele osób z Europy i ze świata będzie przyjeżdżało do nas na konsultacje – zapowiada ks. prof. Mirosław Kalinowski.

W najnowszym odcinku programu KULcast rektor mówi również o zaangażowaniu uczelni w pomoc powodzianom i życzy całej społeczności KUL sukcesów w nowym roku akademickim.

- Studentów, którzy przychodzą do nas na pierwszy rok studiów, chcę zapewnić, że są na znakomitej uczelni: KUL jest dziś w doskonałej kondycji, ma nowoczesną infrastrukturę oraz bardzo dobrą kadrę naukową i dydaktyczną. Wszystkim pozostałym studentom i pracownikom chciałbym natomiast życzyć, żeby uwierzyli w moc, jaką posiadają, by z podniesionym czołem przedstawiali system wartości, który legł u podstaw powstania naszego uniwersytetu: że prawda w miłości zwycięża i kiedy służymy Bogu i ojczyźnie, to tak naprawdę realizujemy siebie i w prawdzie uprawiamy naukę – podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Słuchaj KULcast na Spotify

Oglądaj na YouTube