Aktualności / Wydarzenia

KUL na Dniu Otwartym lubelskich uczelni

KUL to nowoczesna uczelnia z ponad 100-letnią tradycją, na której można dziś zdobyć wykształcenie na ponad 50 kierunkach – przekonywali młodzież szkół średnich przedstawiciele KUL na Dniu Otwartym lubelskich uczelni. W pierwszym dniu wiosny, 21 marca, na pl. Litewskim lubelskie uczelnie, w tym KUL, przedstawiały swoją bogatą ofertę edukacyjną pod hasłem „Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży”.

Było to pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia z województwa lubelskiego i z całej Polski.

 

KUL to ważna uczelnia ze względu na swoją historię, bo to ona zapewniła Lublinowi akademickość, więc zapewne bez Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Lublin nie byłby dzisiaj miastem akademickim – podkreślił prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Pamiętam czasy wielkiej humanistyki na KUL, gdy uczestniczyłem w projektach interdyscyplinarnych, m.in. psychologa prof. Adama Bieli, dzięki czemu ja jako ekonomista przychodziłem na wykłady z pogranicza różnych nauk. Historia KUL zobowiązuje i dzisiaj też cieszymy się, gdy uczelnie współpracują ze sobą, otwierają wspólne projekty badawcze i dydaktyczne mówił prezydent miasta, który obronił doktorat na UMCS.

Uważam, że Lublin jest jednym z najlepszych miast, gdzie można zdobyć wykształcenie związane z potrzebami młodych ludzi, ale i biznesu – dodał.

KUL obok innych lubelskich uczelni stworzył wyjątkową dla młodzieży szansę, by mogła przekonać się, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej. Na stoisku KUL młodzi ludzie poznawali ofertę edukacyjną uniwersytetu, którą tworzy ponad 50 kierunków studiów w języku polskim i angielskim, a także dowiadywali się co wyróżnia KUL spośród innych uczelni. Potencjalni kandydaci na studia poznawali też proces rekrutacji, a studenci – Ambasadorzy KUL opowiadali im o działalności wielu kół naukowych oraz organizacji studenckich, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje pasje np. muzyczne, teatralne albo dziennikarskie.

Dobrze, że to wydarzenie skierowane do uczniów poszukujących swojej uczelni, swojego kierunku studiów, ma miejsce pierwszego dnia wiosny, kiedy to wszystko się rozwija, budzi do życia. Symbolika nasuwa się sama – to właśnie uczelnia jest miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą się rozwinąć, zdobyć wykształcenie i zawód, dojrzeć do dorosłego życia. Dlatego mam nadzieję, że dzisiejsza możliwość spotkania uczniów, studentów i pracowników uczelni zaowocuje dobrymi wyborami, a w przyszłości przyjaźniami i współpracą naukową – powiedziała prorektor KUL ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL, która wykłada w Instytucie Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu.

Wśród atrakcji KUL, które przyciągnęły największą liczbę młodych ludzi, był eksperyment określany jako „ręka fakira”. Polegał on na widowiskowym zapaleniu łatwopalnego gazu na dłoniach uczestników, w tym na dłoni wiceprezydent Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak, w cieczy tworzącą bezpieczną dla nich izolację. Pokaz przygotowali naukowcy i studenci biotechnologii KUL. Poza nimi swoją ofertę przedstawiali także m.in. KUL-owscy prawnicy, informatycy, germaniści i architekci krajobrazu.

Po prezentacji biotechnologów młodzież mogła wziąć udział w warsztatach związanych z położnictwem np. „Być w ciąży, być położną”, na których można było – dzięki symulatorowi odczuć ciążowych – odczuć wiele symptomów, doświadczanych przez kobiety ciężarne, np. trudności w poruszaniu się, zmiany postury i środka ciężkości, powiększone piersi i brzuch. Każdy mógł też nauczyć się, jak prawidłowo przewijać i pielęgnować noworodka, jak w bezpieczny sposób podnosić go i trzymać, a także jak nosić niemowlęta przy pomocy chust. Na stoiskach KUL młodzi ludzie mogli też m.in. wykonać pomiar glukozy we krwi i zobaczyć pokaz prawidłowego pobierania krwi żylnej do badania.

FOTORELACJA

Na stoisko KUL zaglądali tegoroczni maturzyści. – Myślę o studiowaniu na waszej uczelni, ponieważ po pierwsze ma głębokie tradycje, bo jest przecież najstarszą uczelnią w mieście, a po drugie ma dużo kierunków, w tym prawo w biznesie, które mnie interesuje – powiedziała Kamila z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie. – Mi jeszcze trudno powiedzieć o kierunku, który będę studiować, ale słyszałam dużo dobrych opinii o KUL-u, w tym to, że są u was bardzo wspierający studentów nauczyciele – dodała Kasia, również uczennica IV LO.

Nowością w ofercie KUL na kolejny rok akademicki 2023/2024 – jak przypomnieli przedstawiciele KUL – jest kierunek lekarski, na którym studiować będzie 60 osób oraz stosunki międzynarodowe II stopnia (w języku angielskim) przewidziane dla 30 studentów. Pełna oferta dostępna będzie na stronie kandydat.kul.pl oraz w serwisie rejestracji internetowej e-rekrut od 5 maja br.

Obecnie trwa rekrutacja na studia I i II stopnia w języku angielskim dla kandydatów spoza UE. Ofertą anglojęzyczną KUL zainteresowani są w tym roku m.in. kandydaci z Turcji, Algierii, Nigerii, Nepalu i Japonii. Pełna lista przyjętych zostanie ogłoszona 25 kwietnia br. Rejestrację kandydatów na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie w języku polskim i angielskim KUL rozpocznie – wzorem lat ubiegłych – od 5 maja i trwać ona będzie do 12 lipca br. (wyniki matur 2023 r. – 7 lipca br.). Warunkiem udziału w konkursie jest posiadanie świadectwa dojrzałości (lub odpowiedniego dyplomu, gdy kandydat aplikuje na studia II stopnia), zatwierdzenie wyboru kierunków (w naborze konkursowym kandydat może wybrać maksymalnie 3 kierunki), wprowadzenie wyników oraz wniesienie opłaty rekrutacyjnej.

18 lipca 2023 r. po godz. 9 nastąpi elektroniczne ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego. Nabór na wolne miejsca na studia ogłosimy 24 lipca br. Stałą pomoc wszystkim kandydatom na studia, zarówno z Polski, jak i zagranicy, oferuje nasze Biuro Rekrutacji KUL, z którym można kontaktować się przez media społecznościowe, stronę kandydat.kul.pl, mailowo, jak również osobiście.