Aktualności / Wydarzenia

KUL uruchamia zbiórkę na rzecz Rio Grande do Sul i żyjącej tam Polonii

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na wniosek rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego zdecydował o uruchomieniu specjalnej zbiórki na rzecz społeczności brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, którą dotknęła jedna z największych w historii kraju powodzi. W regionie jest bardzo duża i niezwykle aktywna społeczność polonijna. Od niedawna działa tam też Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II

 

 

- Jestem w stałym kontakcie z naszą bratnią uczelnią, Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS-red.), ale również Polonią z tamtejszego regionu. Na bieżąco otrzymuję informacje o sytuacji ludności z zalanych terenów. Niestety te wiadomości nie są dobre. Sytuacja jest dramatyczna. Szereg ludzi jest odciętych od świata. W takich chwilach ważna staje się namacalna realizacja przykazania miłości: miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Dlatego chcemy nieść pomóc – mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

 

Pomoc jest tym bardziej istotna, że niecałe dwa miesiące temu  rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski wspólnie z władzami Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego, otworzył w Porto Alegre Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II. Centrum, za cel stawia sobie promocję i nauczanie języka polskiego, upowszechnianie historii i kultury polskiej w Brazylii oraz zabezpieczanie polskiego dziedzictwa kulturowego, obecnego w wielu miejscach tego kraju.

 

Dziś podczas obrad Senatu KUL, rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski postawił wniosek o pilne zorganizowanie zbiórki funduszy na rzecz powodzian z regionu Rio Grande do SUL, w tym tamtejszej Polonii oraz polskiej parafii, która również została dotknięta wezbraną falą powodziową. Senat jednogłośnie zaakceptował propozycję. Zbiórką pieniędzy zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Pieniądze zbierane są na specjalnie utworzony do tego celu rachunek bankowy „Pomoc dla Brazylii”: 23 1240 5497 1111 0011 0311 8537.

 

- Okażmy serce i wesprzyjmy naszych przyjaciół z Brazylii, w tym naszych rodaków. Tak niewiele trzeba by dać innym tak dużo – apeluje rektor KUL.

 

Zobacz materiał TVP3 Lublin o zbiórce:

https://lublin.tvp.pl/77506152/kul-prowadzi-zbiorke-na-rzecz-ofiar-powodzi-w-poludniowowschodniej-brazylii