Aktualności / Wydarzenia

KULminacja Słów: Jak Internet wpływa na nasze relacje?

Czy Internet pomaga nam budować relacje międzyludzkie? Czy poszerza i umacnia nasze kontakty z drugim człowiekiem? Czy może wręcz przeciwnie, zubaża je i powoduje, że są mniej trwałe? No i w końcu, czy miłość z sieci daje gwarancję przetrwania związku? Na wszystkie te pytania w najnowszym odcinku „KULminacji Słów” stara się odpowiedzieć dr Bogumiła Krawiec z katedry psychologii rozwojowej KUL.

- Internet daje możliwość nawiązania głębokich relacji, pod warunkiem że obie strony tego chcą. W innym przypadku jest duża szansa, że wejdziemy w relację z wyobrażeniem o danej osobie, a nie z samą osobą – mówi już na wstępie programu dr Bogumiła Krawiec i szybko dodaje: Jeżeli relacja ma być głęboka to szybko musi przejść do tzw. realu. Jeżeli relacja się przedłuża i ogranicza tylko do Internetu to stanowi duże pole do nadużyć.

Na pytanie, czy relacje zawiązywane w sieci są uboższe, niż te ze świata rzeczywistego gość Wojciecha Andrusiewicza odpowiada, że z racji wielości tych kontaktów, duża część z nich nie będzie pogłębiona, ale zaznacza, że na głębokość relacji większy wpływ ma motywacja ich podjęcia niż narzędzie bieżącego kontaktu. Jak mówi, istotne jest bowiem co my chcemy z tych relacji wynieść, a nie to czy nawiązujemy je w Internecie.

- Internet nie jest negatywnym narzędziem prowadzenia relacji, ale gdy korzystamy tylko z niego istnieje poważne niebezpieczeństwo, że nam coś umyka – wskazuje dr Bogumiła Krawiec.

Gość „KULminacji Słów” wskazuje, że mimo zmiany przestrzeni naszych kontaktów nadal mamy, bez względu na wiek, takie same potrzeby: poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, adoracji i docenienia. Podkreśla również, że mimo galopującego rozwoju nowoczesnych technologii i przeniesienia dużej części naszych relacji do sieci, stajemy się bardziej konserwatywni w aspekcie budowania więzi partnerskich i co niezwykle istotne, ten życiowy konserwatyzm często jest prezentowany przez ludzi młodych.

Zapraszamy do obejrzenia „KULminacji Słów” na kanale KUL w serwisie YouTube.