Aktualności / Wydarzenia

LubLawDay 2023 na KUL

Jak powinien wyglądać najlepszy model praktyk prawniczych dla studentów, który będzie łączył teorię zdobytą na uczelni z praktyką zawodową? Nad tą problematyką zastanawiali się wykładowcy akademiccy oraz praktycy podczas konferencji LubLawDay 2023 na KUL.
Mimo że studia prawnicze są prowadzone w oparciu o program ogólnouniwersytecki, to mają również na celu przygotować studentów do pracy zawodowej. Praktyki są nieodłącznym elementem studiów i umożliwiają pozyskanie pierwszych doświadczeń zawodowych – podkreśliła prorektor KUL ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL, która otworzyła konferencję, zaznaczając, że celem tego wydarzenia jest udoskonalenie kształcenia studentów prawa.
Prezes Fundacji Rozwoju KUL Tomasz Tokarski ocenił z kolei, że prawnicze praktyki studenckie są wyjątkowo ważne dla przyszłych zawodowców.

To doroczne spotkanie lubelskiego środowiska prawniczego spełnia bardzo istotną rolę, a mianowicie umożliwia integrację tego środowiska oraz pozwala nam wszystkim tutaj zgromadzonym na wymianę myśli, praktyk i doświadczeń – mówił Tomasz Tokarski.
Tematem pierwszego panelu dyskusyjnego była kwestia wyboru aplikacji prawniczej. Praktycy-aplikanci, specjalizujący się w różnych dziedzinach prawa, dzielili się swoim doświadczeniem ze studentami Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, a także motywacją przy wyborze ścieżki zawodowej.

 Studia na KUL-u oferują sporo możliwości i praktyk. Idźcie, próbujcie, obserwujcie, słuchajcie i pytajcie – mówił Marcin Bubicz, aplikant radcowski, który specjalizuje się w prawie handlowym.

Dodał również, że zdecydował się na aplikację w ostatnim momencie na V roku studiów. Jego marzeniem było prezentować klientów w sądzie, natomiast praktyki pomogły uświadomić, że praca prawnika to nie tylko rozprawy sądowe, lecz również nieustanna praca w kancelarii za zamkniętymi drzwiami.

- Sporo wiedzy możecie pozyskać, na przykład, odwiedzając rozprawy sądowe jako obserwatorzy, przyglądając się temu, jak działają sędziowie, mecenasi czy prokuratorzy  – mówił Marcin Bubicz.W drugiej części wydarzenia wykład, dotyczący m.in. perspektyw rozwoju konferencji LubLawDay na KUL, wygłosił dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL prof. Andrzej Herbet. Dodatkowo podczas panelu dyskusyjnego pt. „Praktykant zawodów prawniczych, czyli kto: uczeń, obserwator czy pomocnik?” wykładowcy akademiccy oraz praktycy zastanawiali się nad postawą i rolą studenta, odbywającego praktyki.
Konferencję zwieńczyła dyskusja poprowadzona przez dr hab. Pawła Zdanikowskiego z Katedry Prawa Handlowego WPPKiA KUL. Grono panelistów, składające się z studentów, aplikantów oraz pracowników naukowych, poruszyło kwestię wykorzystania przypadków praktycznych w procesie kształcenia na uczelni.

LubLawDay – to doroczne spotkanie lubelskiego środowiska prawniczego, zarówno akademickiego, jak i praktyków. Inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia jest Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL we współpracy z Fundacją Rozwoju KUL.