Finalizujemy analizy związane z wyznaczeniem pojemności kationowymiennej (Cation Exchange Capacity) gleb pobranych jesienią 2023 spod uprawy kukurydzy w systemie orkowym i bezorkowym i w gradiencie zredukowanego nawożenia azotowego.
CEC to  zdolność gleby do magazynowania składników pokarmowych. Im wyższa pojemność wymiany kationów, tym wyższa zdolność gleby do przechowywania składników pokarmowych i – w uproszczeniu – tym lepsza gleba i lepsze stanowisko.
Z uwagi na fakt, że w literaturze wciąż mało wiadomo o zmianach CEC pod wpływem redukcji nawożenia w naszym projekcie monitorujemy ten poziom zarówno przed siewem jak i po zbiorze kukurydzy w dwóch systemach uprawy. Dwuletni cykl obserwacji jaki właśnie kończymy niewątpliwie pogłębi nasze wnioskowanie.

Kończymy ostatnią serię analiz związanych z rozpoznaniem zawartości kwasów humusowych w glebach po zbiorze kukurydzy.
Znajomość tego parametru glebowego jest niezwykle istotna, gdyż kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby i tym samym tworzą lepszą niszę ekologiczną dla mikroorganizmów glebowych. Dodatkowo stymulują wzrost i namnażanie pożytecznych mikroorganizmów oraz wzbogacają glebę w substancje organiczne i mineralne niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin.

 

W dniu 06.02.2024 r. w Ślesinie obyły się warsztaty popularno-naukowe pt. „Mikrobiologia jako życzliwa nauka dla rolnictwa”.

W ramach warsztatów Wykonawcy projektu NdS/531260/2021/2021 (Anna Kruczyńska, Weronika Goraj, Agnieszka Kuźniar) przedstawiły zagadnienia związane z:

(1) najważniejszymi wynikami i wnioskami uzyskanymi w toku realizacji projektu „Optymalizacja nawożenia i systemu uprawy kukurydzy celem ochrony gleb monokulturowych”,
(2) rolą i znaczeniem mikroorganizmów glebowych oraz
(3) wykorzystaniem mikroorganizmów i biopreparatów w gospodarstwie rolnym.

W warsztatach brały udział osoby związane głównie z branżą rolniczą, reprezentujące głównie CGFP Sp. z o.o. w Wojnowie, dla których zaprezentowana tematyka była niewątpliwą okazją do nowego spojrzenia na glebę uprawną. Warsztaty stały się też świetną okazją do konstruktywnej dyskusji oraz wzajemnej wymiany doświadczeń.

 

Zapraszamy do udziału w warsztatach popularnonaukowych pt. "Mikrobiologia jako życzliwa nauka dla rolnictwa", jakie odbędą się w dniu 06.02. 2024 o godz. 10:00 w Ślesinie (sala konferencyjna Pałacu w Ślesinie).

Warsztaty poprowadzą pracownicy Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów (wykonawcy projektu Nauka dla Społeczeństwa - NdS/531260/2021/2021) - mgr Anna Kruczyńska, dr Weronika Goraj i dr Agnieszka Kuźniar.

Celem warsztatów jest przekazanie przedsiębiorcy (CGFP Sp. z o.o.) najważniejszych wyników, wniosków i rekomendacji uzyskanych w toku realizacji projektu.

Warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych zainteresowanych prezentowaną tematyką.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem mailowym: agnieszka.kuzniar@kul.pl
Serdecznie zapraszamy!

 

Autor: Artur Banach
Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024, godz. 09:10 - Artur Banach