Aktualności / Wydarzenia

Miłość mieszka w Lublinie

Lublin to nie tylko miasto akademickie. To miasto o bogatej historii, różnorodne kulturowo i kryjące w sobie ciekawe historie, również te związane z miłością. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj znajdują się relikwie św. Walentego. Część z nich umieszczona została w kościele pod wezwaniem innego znanego świętego: św. Mikołaja. Zwiedzając Lublin, warto zajrzeć do kościołów, w których znane i potwierdzane są liczne przypadki wyproszonych łask, a także udokumentowany jest kult św. Walentego.

Czwartek pełen miłości

W kościele katolickim wspomnienie św. Walentego przypada na 14 lutego i ma swych wiernych poszukujących miłości i wstawiennictwa w relacjach. Relikwie św. Walentego patrona zakochanych znajdują się w kościele pw. św. Mikołaja na Czwartku, w skarbcu w Archikatedrze Lubelskiej oraz w świątyni pw. Nawrócenia św. Pawła w centrum Lublina. Na Czwartku jest to mała część kości. Relikwie wedle przekazywanej opowieści do Lublina sprowadził w XVII wieku proboszcz parafii pw. św. Mikołaja ksiądz Walenty Turobojski.
- Może w przyszłości Lublin, gdzie w dwóch świątyniach są te relikwie stanie się miastem zakochanych i będą tu ściągać zakochani z całego świata? – zastanawia się proboszcz parafii pw. św. Mikołaja ks. Piotr Kawałko. Z okazji wspomnienia św. Walentego, 14 lutego w kościele pw. św. Mikołaja sprawowana jest msza święta w intencji małżonków, jubilatów i zakochanych, aby wpatrzeni w postać świętego Walentego, umiłowali Pana Jezusa tak jak on umiłował i do tej miłości nawoływał zaprasza ks. Kawałko. - Dzisiaj miłość traktuje się powierzchownie, natomiast święci zachęcali do prawdziwej, ewangelicznej, odpowiedzialnej miłości z myślą o dobru drugiej osoby, która jest najważniejsza i należy na nią patrzeć w sposób podmiotowy, a nie instrumentalnie wykorzystywać – dodaje ks. Kawałko.

Gdzie po miłość?
W tym dniu relikwie świętego wystawione są również w Archikatedrze Lubelskiej. Kolejnym miejscem gdzie można znaleźć relikwie patrona zakochanych jest kościół p.w. Nawrócenia świętego Pawła w centrum miasta, gdzie znajduje się dokument potwierdzający, że należą one do świętego Walentego.
- Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia we włoskiej Terni.- Papież Aleksander IV w 1496 r. ogłosił go patronem zakochanych, patronem prawdziwej ewangelicznej miłości – mówi ks. Kawałko. I dodaje, że do bazyliki świętego Walentego w Terni do dziś zjeżdżają się ze wszystkich stron świata młodzi ludzie, małżonkowie, jubilaci i ci, którzy proszą o wstawiennictwo świętego Walentego, o właściwy wybór w swoim życiu, czyli dobre zamążpójście.

Patron zakochanych, ale nie tylko
Św. Walenty to postać, która jest znana głównie jako patron zakochanych, ale także osób chorych na epilepsję i cierpiących na problemy psychiczne. Jego historia jest dość enigmatyczna, a dokładne informacje o jego życiu są niepełne, co sprawia, że wiele szczegółów z jego biografii jest owianych tajemnicą. Św. Walenty żył najprawdopodobniej w III wieku n.e., w czasach panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który prześladował chrześcijan. Św. Walenty był kapłanem lub biskupem w Rzymie (w zależności od źródeł), który głosił chrześcijaństwo i udzielał ślubów parom, mimo zakazu cesarza, który zabronił małżeństw żołnierzom. Został skazany na śmierć za działalność, a według niektórych źródeł, przed śmiercią dokonał cudu uzdrowienia córki swojego opiekuna. Ostatecznie św. Walenty został ścięty 14 lutego, stąd ta data stała się dniem, który jest obchodzony jako jego wspomnienie. Po śmierci, relikwie św. Walentego zostały rozproszone na całym świecie. Najważniejsze z nich znajdują się w Rzymie, w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Chełmnie, Toruniu i Lublinie.

Relikwie to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Same w sobie nie mają mocy, ale przez wzgląd na osobistą świętość osoby związanej z relikwią.