Aktualności / Wydarzenia

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą do studiowania

KUL jest liderem wśród lubelskich uczelni jeśli chodzi o kształcenie i wsparcie osób z niepełnosprawnościami. - Idea integracji nie jest dla nas jedynie hasłem czy obowiązkiem. Jest fundamentalną wartością, która definiuje misje naszych uczelni. Integracja obejmuje nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także różnice kulturowe, społeczne czy światopoglądowe – powiedziała podczas otwarcia II Lubelskich Dni Integracji prorektor KUL ds. kształcenia prof. Ewa Trzaskowska.

KUL jest jedną z uczelni organizujących to wydarzenie. Na uniwersytecie kształci się około 170 studentów z niepełnosprawnościami. Z myślą o nich od 2015 roku działa KUL CAN - Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, powstałe na bazie jednostki dydaktycznej zajmującej się nauką języka angielskiego osób niewidomych.
- Specjalizacją naszej uczelni jest wsparcie osób z dysfunkcją wzroku, słabo i całkowicie niewidomych – mówi Paweł Robak, pełnomocnik rektora KUL ds. osób z niepełnosprawnością.
Absolwentką KUL jest między innymi niewidoma blogerka z Lublina, Ewelina Orzechowska, która studiowała germanistykę. Ewelina prowadzi  blog „Niewidoma z przymrużeniem oka”.
Niepełnosprawność stanowi swojego rodzaju ograniczenie i sprawia, że wiele rzeczy wydaje się niedostępnych i nieosiągalnych, ale z drugiej strony otwiera się dla nas wiele drzwi – zaznacza blogerka. - Symboliczne drzwi, które dają nowe możliwości, sprawiają że możemy pokonywać codzienne bariery i realizować się zarówno zawodowo, jak i prywatnie - dodała.
Lubelska blogerka opisująca codzienne życie osoby niewidomej ma wiele pasji i zainteresowań. - Czytanie książek, gotowanie, podróżowanie, uwielbiam pływać i uprawiać nordic walking – wymienia Ewelina Orzechowska.


Oferta KUL dla studentów z niepełnosprawnościami


Coraz mniejsza liczba studentów z niepełnosprawnościami studiujących na KUL ma widoczną niepełnosprawność np. narządów ruchu czy wzroku. Natomiast coraz więcej jest osób z niepełnosprawnościami takimi jak spektrum autyzmu czy zespół Aspergera. Student z niepełnosprawnością rozpoczynający naukę uzyska wszystkie ważne dla niego informacje w biurze pełnomocnika rektora KUL ds. osób z niepełnosprawnością. - Między innymi o możliwości wydłużonego czasu egzaminów, czy zmiany formy egzaminu z pisemnej na ustną lub odwrotnie. Informujemy o możliwościach jakie daje uniwersytet, są to m. in. centrum adaptacji materiałów dydaktycznych zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami czy lektorat języka angielskiego dla studentów z niepełnosprawnościami słuchu – dodaje Paweł Robak.
Studenci KUL mogą zgłaszać się do centrum adaptacji materiałów dydaktycznych, gdzie przygotowywane są dla nich na przykład wydruki brajlowskie czy druk powiększony, a także nowe technologie takie jak grafika wypukła czy druk 3D, co umożliwia poznawanie świata za pomocą innego zmysłu niż wzrok, a więc dotyku.
KUL oferuje im także dedykowane zajęcia sportowe – na basenie czy w tenisa. Bo niepełnosprawność nie zamyka drogi sportowej, o czym podczas inauguracji Lubelskich Dni Integracji mówił Marcin Ryszka, paraolimpijczyk, mistrz świata osób niewidomych w pływaniu, dziennikarz sportowy, reprezentant Polski w blind footballu. - Wszystkie swoje sukcesy sportowe osiągnąłem jako osoba z niepełnosprawnością – podkreślał.

Link do materiału na YT