Aktualności / Wydarzenia
Nowy prorektor i ambitne plany Collegium Medicum
Collegium Medicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zyskuje poważne wsparcie. Prorektorem uniwersytetu nadzorującym Collegium Medicum został właśnie prof. Maciej Banach. Za rozwój klinicystyki odpowiada z kolei prof. Michał Zembala.
Od wczoraj, tj. od 1 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim już oficjalnie funkcjonuje Collegium Medicum. Decyzję o jego powołaniu rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski podjął 30 lipca. Głównymi celami powołania Collegium Medicum jest usystematyzowanie relacji pomiędzy naukami medycznymi i biotechnologicznymi, tworzenie nowych kierunków studiów w tych obszarach oraz rozwój badań. Jest to realizacja strategii rozwoju KUL, który wszak pełni już rolę również uczelni medycznej.
Dziś rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski powołał prof. Macieja Banacha na stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum. Nowy prorektor będzie nadzorował prowadzone na CM KUL badania, w tym badania kliniczne.
- Powołanie prof. Macieja Banacha do grona rektorskiego to budowanie potencjału naszego Collegium Medicum. Chcemy poszerzyć prowadzone badania o kolejne pola związane z medycyną i biotechnologią oraz bardziej wykorzystywać nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję – mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach jest członkiem kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych, posiada ponad 1500 publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych. Znajduje się w 1 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie i jest na 4 miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce w obszarze medycyny na podstawie rankingu Research.com. Według Expertscape znajduje się w grupie 5 najbardziej utytułowanych ekspertów na świecie w lipidologii i kardiologii prewencyjnej.
- Na KUL mamy olbrzymi potencjał w dostępnym sprzęcie laboratoryjnym, ale przede wszystkim w ludziach, pracownikach naukowych. Już dziś realizowany jest tu szereg projektów z pogranicza medycyny i biotechnologii. Zamierzam ten potencjał rozwijać, jak i rozwijać wachlarz realizowanych projektów badawczych. Dziękuję rektorowi za zaufanie – powiedział po wyborze na prorektora ds. Collegium Medicum prof. Maciej Banach.
Nowy prorektor to nie pierwszy naukowiec z obszaru medycyny w gronie rektorskim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jeszcze 2 lipca br. na prorektora ds. klinicystyki został powołany kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala. Swoją funkcję pełni od wczoraj, tj. od 1 września.
- Pod kierunkiem prorektora prof. Michała Zembali będziemy systematycznie budować nasze zaplecze kliniczne. Cele postawione przed Collegium Medicum i samą medycyną na KUL są naprawdę niezwykle ambitne – podsumowuje rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski.