Aktualności / Wydarzenia

O złocie, mieszkaniach w Lublinie i handlu. Studenci Ekonomii KUL wydali swoją książkę

Jeszcze nie mają tytułów, a już ich pierwsze prace naukowe zostały opublikowane. Efektem pracy studentów kół naukowych ekonomii KUL jest książka „Współczesne problemy ekonomii i finansów z perspektywy młodych naukowców”.
 
Książka powstała z inicjatywy członków dwóch kół naukowych, które działają przy Instytucie Ekonomii i Finansów KUL, czyli Studenckiego Koła Naukowego Ekonomii oraz Koła Naukowego Rachunkowości i Podatków.
- Jesteśmy jedną z niewielu uczelni o charakterze ekonomicznym, która daje studentom możliwość stawiania pierwszych kroków w świecie nauki. Publikacje młodych skupiają się wokół poważnych tematów , ale jednocześnie życiowych. To inwestycje, rynek pracy czy rynek mieszkaniowy – mówi jeden z redaktorów książki, dr Mariusz Sokołek z Katedry Finansów i Rachunkowości KUL.
Autorzy – jak przystało na młodych naukowców - przeprowadzili własne badania i analizy. - Wyniki prac są na dobrym poziomie pod względem merytorycznym oraz naukowym. Niejedna instytucja o charakterze centralnym czy państwowym mogłaby wziąć je pod uwagę przy wdrażaniu ekonomicznych rozwiązań – uważa dr Sokołek.
Jednym z autorów artykułów jest Sławomir Piszczek, prezes koła naukowego rachunkowości i podatków KUL, doktorant pierwszego roku w dyscyplinie ekonomia i finanse. Analizował on zasoby mieszkaniowe w Lublinie. - Publikujemy artykuły na bazie naszych zainteresowań naukowych, prac dyplomowych, licencjackich, czy magisterskich - mówi. Książka jest kontynuacją serii z 2020 roku. - To wyróżnia naszą ekonomię spośród innych kierunków i uczelni, które są w Polsce – nie kryje Sławomir Piszczek. - Publikowane prace możemy wykorzystać na dalszej ścieżce naukowej. Jest to także swoistego rodzaju przygoda - zaznacza doktorant.
Tak jak dla studentki ekonomii Eweliny Leńczuk, która napisała o złocie jako przedmiocie inwestycji. - Będę mogła opowiadać innym o tym, że mam swoją książkę, która zawsze będzie mi przypominać czasy studiów na KUL – mówi.  A dlaczego złoto? -  Zastanawiałam się, w co warto można zainwestować i stwierdziłam, że złoto jest o tyle ciekawe, że nie traci z czasem na wartości, więc warto byłoby się zagłębić, czy faktycznie daje nam finansowe zabezpieczenie – wyjaśnia.
O dumie i satysfakcji mówi Magdalena Polit, studentka ekonomii, która napisała artykuł o opodatkowaniu ryczałtem spółek handlowych. -  Temat trudny, ale ważny. Jestem z siebie dumna,  że zrobiłam coś więcej na studiach – podkreśla.

Książka "Współczesne problemy ekonomii i finansów z perspektywy młodych naukowców” jest dostępna w wydawnictwie KUL: https://wydawnictwo.kul.pl