Aktualności

Panel dyskusyjny International Medieval Bibliography and Brepols Medieval Databases

Trudno już sobie wyobrazić prowadzenie badań naukowych bez internetowych bibliografii, baz danych i innych cyfrowych narzędzi. Także w pracy mediewisty stają się one niezbędne. Jednym z zadań Centrum Studiów Mediewistycznych jest współtworzenie największej na świecie bibliografii mediewistycznej, czyli International Medieval Bibliography.

 

Z okazji podpisania umowy o współpracy między CSM KUL a wydawcą bibliografii Brepols Publishers został zorganizowany panel dyskusyjny poświęcony IMB. Wezmą w nim udział zarówno twórcy, jak i użytkownicy IMB z Polski i zagranicy. 25 kwietnia o godz. 11.00 w sali GG-208 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o swoich doświadczeniach opowiedzą:

 

  • Alan Murray (Institute for Medieval Studies, Leeds)
  • Chris VandenBorre (Brepols Publishers)
  • Rudolf Puelinckx (Brepols Publishers)
  • Paweł Kras (Centre for Medieval Studies, Lublin)
  • Anna Adamska (University of Utrecht)
  • Marco Mostert (University of Utrecht)
  • Anna Zajchowska-Bołtromiuk (Cardinal Stefan Wyszyński University, Warsaw)
  • Wojciech Świeboda (Jagiellonian Library, Kraków)          
  • Adam Poznański (University Library, Wrocław)    
  • Krzysztof Nowak (Institute of Polish Language, Polish Academy of Sciences, Kraków)

 

Spotkanie będzie transmitowane na: https://www.youtube.com/watch?v=uMQvjhWLJhU lub https://csm.kul.pl.

 

Pytania do panelistów prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: csm@kul.pl.

 

Polacy dołączyli do międzynarodowego zespołu współpracowników International Medieval Bibliography

 W ramach jednego z projektów Centrum Studiów Mediewistycznych KUL grupa młodych badaczy pod kierunkiem dr Anny Adamskiej z Uniwersytetu w Utrechcie pracuje nad gromadzeniem i przetwarzaniem informacji bibliograficznych o publikacjach mediewistów polskich różnych specjalności. Wyniki tej pracy mają zasilić zasoby International Medieval Bibliography (IMB).

– Na pierwszy rzut może to się wydawać szalenie nudne – mówi dr Anna Adamska, koordynator zespołu bibliograficznego w CSM. – W rozmowach kuluarowych często używamy porównania ze zmywaniem naczyń. Kiedy się to robi, nie ma w tym nic porywającego, ale kiedy się tego nie zrobi… Z drugiej strony ten typ pracy: czytanie informacji o publikacjach, które się ukazują, wbrew pozorom jest dla fachowca interesujący, bo stykamy się z tekstami, które pewnie by nam umknęły, gdyż nie leżą w centrum naszych zainteresowań.

Dotychczas obecność polskich prac w tej najważniejszej bibliografii mediewistycznej była mimo podejmowanych prób słaba i dość przypadkowa. CSM ma za zadanie wypełnić tę dotkliwą lukę przez wprowadzanie na bieżąco i w miarę możliwości retrospektywnie informacji bibliograficznej o pracach polskich mediewistów. Jest to wyjątkowa okazja promocji polskiego dorobku naukowego na platformie o znaczeniu globalnym.

IMB stanowi podstawowe narzędzie pracy i źródło informacji o literaturze przedmiotu dla uczonych i studentów zajmujących się średniowieczem. Bibliografia dostępna jest za pośrednictwem platformy internetowej Brepolis.net, abonowanej przez największe biblioteki naukowe na świecie. Swoim zakresem obejmuje nie tylko tradycyjnie pojmowaną historię średniowiecza, lecz także prace z zakresu archeologii średniowiecznej, historii sztuki, filozofii, teologii, mediolatynistyki i filologii narodowych. Bibliografia rejestruje zarówno wydawnictwa zwarte, jak i artykuły ukazujące się w wydawnictwach ciągłych. Noty bibliograficzne opatrzone są tłumaczeniami oryginalnych tytułów prac na język angielski oraz indeksowanymi hasłami przedmiotowymi, umożliwiającymi przeszukiwanie zasobu pod kątem słów kluczowych. Centrala IMB działa na University of Leeds (Wielka Brytania) w ścisłej współpracy z Centrum Studiów Mediewistycznych w Poitiers (Francja). Polscy współpracownicy IMB będą działać w międzynarodowym zespole, zrzeszającym mediewistów z dwudziestu krajów, nie tylko europejskich, ale także z m.in. Japonii i Argentyny.

– Czy jest to reklama polskiej mediewistyki? – pyta dr Adamska. – Oczywiście. I trudno o lepszą. Wyobraźmy sobie przeciętnego użytkownika IMB, który w Nowym Jorku, Los Angeles czy Sydney szuka nowych publikacji i widzi publikacje polskiego autora. W naszych czasach łatwo kogoś znaleźć w internecie, napisać do niego, nawet z drugiego końca świata i to jest początek czasami niezwykłych znajomości, przyjaźni, współpracy i wspólnych projektów.