Aktualności / Wydarzenia

Pod skrzydłami mentorów

Mentor to specjalista, który podzieli się z Tobą doświadczeniem i wprowadzi Cię w tajniki swojego zawodu. Już po raz trzeci przekonali się o tym studenci KUL uczestniczący w Programie Mentoringowym. – Program cieszy się coraz większą popularnością, w tym roku po raz pierwszy mogli wziąć w nim udział także obcokrajowcy studiujący na naszym uniwersytecie – podkreśla prorektor KUL ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL. – To przykład tego, że inicjatywa stale ewoluuje, dostosowując się do potrzeb i oczekiwań naszej społeczności akademickiej – dodaje.

Uczestnicy programu mogli poszerzyć swoje kompetencje pod okiem mentorów – uznanych na rynku fachowców z różnych dziedzin, dysponujących co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym. Byli wśród nich specjaliści z zakresu m.in. negocjacji, zamówień publicznych, rekrutacji, ale także programowania czy coachingu. Z tej możliwości szczególnie chętnie korzystali studenci prawa oraz psychologii, ale wśród osób korzystających z mentoringu znaleźli się przedstawiciele aż 17 kierunków studiów. Po raz pierwszy dostęp do wiedzy i doświadczenia mentorów uzyskali zagraniczni studenci KUL – w programie wzięło udział 3 studentów z Ukrainy oraz po 1 z Brazylii i Kazachstanu.

Praca u boku mentora (wśród mentorów są również absolwenci i pracownicy KUL) wzmacnia zaufanie do własnych kompetencji i możliwości. To okazja do rozwoju pod okiem człowieka, który odniósł już sukces zawodowy. – Zamiast zastanawiać się godzinami i szukać rad u osób niemających wiele wspólnego z danym tematem, mogłam zapytać o zdanie i uzyskać konkretną poradę – wspomina jedna z uczestniczek. Mentoring stwarza szansę weryfikacji własnego potencjału i zaplanowania ścieżki kariery. Projekt umożliwia także nawiązanie kontaktów w branży czy rozwój kompetencji miękkich.

– Mentoring pozwala w bezpiecznych warunkach i pod życzliwym kierownictwem mentora wejść w dorosłość, podjąć życiowe i zawodowe decyzje. By dobrze się ukierunkować, warto z niego korzystać na różnych etapach życia: przy ukończeniu szkoły średniej, a także na początku i końcu studiów. To możliwość uczenia się od tych, którzy już taką ścieżkę przeszli – podkreśla Małgorzata Misztal, trener biznesu, coach MCC ICF, właściciel firmy Meritum Training i Szkoły Coachów Meritum, mentor w Programie Mentoringowym KUL.

W programie mogą wziąć udział studenci wszystkich kierunków oraz absolwenci w okresie 3 lat od ukończenia studiów. Do tej pory uczestniczyło w nim 164 studentów. Kolejni będą mieli taką szansę w nowym roku akademickim.

 

Zobacz fotorelację z Gali Programu Mentoringowego 

Poznaj naszych Mentorów

Więcej o Programie