Aktualności

Poezja kina spotyka się z klasyką literatury: adaptacja filmowa „Trenów” Kochanowskiego na KUL

Poezja kina spotyka się z klasyką literatury: adaptacja filmowa „Trenów” Kochanowskiego na KULJak wytłumaczyć młodym ludziom znaczenie poezji sprzed wieków? To wyzwanie, z którym na co dzień zmagają się nauczyciele. Teraz jeden z kluczowych tekstów polskiego dziedzictwa literackiego - „Treny” Kochanowskiego - otrzymały swoją filmową adaptację. 17 kwietnia KUL zaprasza młodych humanistów i ich nauczycieli na projekcję filmu i wspólną rozmowę o możliwościach kina i aktualności poezji.

Wydarzenie - bezpłatne dla zgłoszonych wcześniej grup - skierowane jest zarówno do uczniów szkół średnich, jak i nauczycieli, a także miłośników literatury i filmu. Głównym punktem spotkania będzie projekcja adaptacji filmowej „Trenów” Jana Kochanowskiego w reżyserii Damiana Bieńka. To okazja o tyle ciekawa, że film nie znajduje się jeszcze w szerokiej dystrybucji.

Następnie panel dyskusyjny poprowadzi dr Małgorzata Peroń, a w dyskusji wezmą udział twórca filmu, literaturoznawcy, muzykolodzy, historycy sztuki i studenci KUL oraz zaproszeni uczniowie lubelskich liceów.

Problemy, które zostaną poruszone podczas rozmowy, w ten sposób zarysowuje w tekście programowym wydarzenia prof. Agnieszka Czechowicz z KUL:

— Jak można przełożyć na sceny, obrazy i wizje ten dramat rodzinny, intelektualny i duchowy, który został zapisany w “Trenach”? Jakimi środkami pozasłownymi ukazać udrękę umysłu i serca, o których opowiada podmiot cyklu? Jak zwizualizować paradoks, a jak drwinę? Jak stworzyć obrazowy ekwiwalent skargi, natarczywości pytań czy tęsknoty wymierzonej w pustkę? Jak językiem sztuki – językiem filmu – oswoić cierpienie i lęk? Czy sztuka może być skutecznym narzędziem porządkowania rzeczywistości zagrożonej chaosem? 

Odpowiedź na te pytania przynosi filmowa adaptacja dzieła Jana z Czarnolasu w reżyserii Damiana Bieńka – i jest to jedna z możliwych odpowiedzi. “Treny” w obrazie lubelskiego reżysera utkane zostały z bliskości, niepokoju, światła i czystych tonów. Są impresją, nie narracją. Nie systematyzują, lecz sugerują.

Uczestniczący w wydarzeniu nauczyciele otrzymają pomoce dydaktyczne opracowane specjalne na to wydarzenie przez dr hab. Magdalenę Marzec-Jóźwicką z Katedry Edukacji Polonistycznej i Medialnej, zawierające różne przykłady wykorzystania filmu w procesie edukacyjno-wychowawczym.

Uczniowie będą mogli z kolei dowiedzieć się więcej o cieszącym się sporą popularnością programie Akademia Młodych Humanistów, który realizuje Wydział Nauk Humanistycznych KUL w celu inspiracji osób uczących się w szkołach średnich, które szczególnie interesują się zagadnieniami kluczowymi dla współczesnej humanistyki.

Wydarzenie odbędzie się 17 kwietnia w Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW-408 w Lublinie w godzinach od 10:00 do 13:00. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą zgłębić tajemnice poezji Kochanowskiego i zobaczyć, jak można ją przedstawić w formie filmowej. Sposób zgłoszenia grupy można znaleźć na stronie internetowej KUL.

Bezpośrednio po wydarzeniu uczniowie zainteresowani literaturą, sztuką i szeroko pojętą humanistyką, a także studiowaniem na KUL są zaproszeni na spotkanie z pracownikami oraz studentami filologii polskiej w ramach Święta Polonistyki KUL.

 

Tytuł wydarzenia: Literatura filmowa na KUL. Treny Jana Kochanowskiego współcześnie. Debata i projekcja filmu w reż. Damiana Bieńka

Termin spotkania: 17 kwietnia br., godz. 10:00 - 13:00

Miejsce: Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW-408

Program

10.00-10.15 Otwarcie wydarzenia: Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL Prof. Dariusz Skórczewski

10.15-10.50 Projekcja filmu „Treny" w reż. Damiana Bieńka

10.50-12.20 Panel dyskusyjny

12.20-12.55 Czas na pytania i wnioski publiczności

12.55-13.00 Zaproszenie do Akademii Młodych Humanistów: Prof. Ireneusz Piekarski