Aktualności / Wydarzenia

Półmetek Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej

70 cudzoziemców z 24 krajów, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Izraela, bierze udział w tegorocznej, 49. edycji Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej. Młodzi ludzie z całego świata nie tylko zgłębiają tajniki języka polskiego, ale także zapoznają się z kulturą naszego kraju. 29 lipca wręczono dyplomy po czterech tygodniach trwania kursu i podsumowano pierwszy etap nauki, która dla kolejnych grup potrwa do końca sierpnia.

- Mam nadzieję, że Wasza nauka na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II i dobre wspomnienia z nim związane pozostaną z Wami na wiele lat, a zawarte przyjaźnie z osobami z całego świata będę procentować przez całe Wasze życie. Mam nadzieję, że będziecie naszymi ambasadorami, ambasadorami KUL-u, w swoich krajach - podkreśliła prorektor KUL ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL, która wręczył dyplomy ukończenia kursu ich studentom.

Z kolei dyrektor Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej Cezary Ruta podkreślił wyjątkową atmosferę kursu, dzięki któremu młodzi ludzie z całego świata mogli uczyć się języka polskiego i poznawać Polskę i jej bogatą kulturę.

- Dziękuję studentom, bo to oni tworzą wspaniałą, bo wielokulturową atmosferę tego programu - powiedział dyrektor Ruta, dziękując również nauczycielkom, które prowadzą kurs, m.in. dr Urszuli Ciszewskiej-Psujek. Studenci zareagowali na podziękowania dyrektora wielkimi brawami.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej prowadzi kursy letnie już od 1974 roku. Obecni kursanci pochodzą z 24 krajów - poza USA, Koreą Południową i Izraelem - są to Kanada, Chorwacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Francja, Belgia, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Węgry, Irlandia, Litwa i Wielka Brytania. W tej grupie jest 36 stypendystów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu letnich kursów NAWA (ta grupa jest zdecydowanie najliczniejszą, która dziś kończy kurs 4-tygodniowy). Warto dodać, że stałym gościem Szkoły, a właściwie jej współpracownikiem, jest prof. Michael Mikoś z University of Wisconsin-Milwaukee, który od 39 lat przyjeżdża z grupami studentów i jest wspaniałym ambasadorem KUL w USA.

Letnie programy językowe na KUL trwają od 2 do 8 tygodni i mają różne stopnie intensywności - od 5 do 8 godzin dziennie. W cenę kursu wliczony jest program językowy wraz z potrzebnymi materiałami dydaktycznymi; program kulturalno-turystyczny oraz zakwaterowanie i wyżywienie.

Poza nauką języka polskiego zajęcia obejmują wykłady z kultury i literatury polskiej, historii Polski oraz zagadnień społeczno-ekonomicznych. Uczestnicy kursu mają okazję zwiedzić Lublin, Sandomierz, Warszawę, Kozłówkę, Zamość, a także wziąć udział w koncertach i specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach tańca. Raz w tygodniu odbywa się też seminarium dla szczególnie zainteresowanych polską kulturą. Program urozmaicają dodatkowe warsztaty i wydarzenia, np. konkurs wymowy czy gra miejska.