Aktualności / Wydarzenia

Premiera filmu o dr. Klukowskim

Przechowywany w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL dziennik Zygmunta Klukowskiego, lekarza, społecznika, bibliofila, żołnierza Armii Krajowej i świadka w procesach norymberskich, został wpisany na prestiżową Listę Krajową Pamięć Świata UNESCO. O autorze tego niezwykle istotnego świadectwa hitlerowskich zbrodni opowiada film „Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności”, którego premiera odbędzie się w Bibliotece 27 czerwca 2024.

– Dziennik to jedno z pierwszych i najważniejszych bezpośrednich świadectw doświadczenia hitlerowskiego terroru w okresie II wojny światowej – mówi Artur Podsiadły, p.o. dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. To relacja bezpośredniego świadka tragicznych wydarzeń, powstała w czasie, gdy wielka historia odcisnęła swoje piętno na małych społecznościach. Autor dziennika przedstawia codzienność Szczebrzeszyna – wielokulturowego i wielowyznaniowego miasteczka na Zamojszczyźnie oraz jego okolic. Dokumentuje represje, jakim zostali poddani mieszkańcy regionu w związku z planem zasiedlenia Zamojszczyzny przez Niemców, m.in. wysiedlanie wsi oraz wywózkę w głąb Niemiec dzieci. Klukowski opisuje martyrologię Żydów i tragizm życia Polaków, nie ukrywając, że postawom heroicznym towarzyszyły również zjawiska i postawy negatywne. Relacjonuje zbrodnie niemieckie i represje komunistycznego aparatu władzy, a także opisuje działalność polskiej konspiracji i walki oddziałów partyzanckich.

Dziennik jest jednym z najważniejszych przykładów pamiętnikarstwa z okresu II wojny światowej, a posiadając wyjątkową wartość źródła historycznego, wyróżnia się także niepospolitymi walorami literackimi.

Jego autorowi został poświęcony film „Doktor Zygmunt Klukowski. Anatomia wolności”, którego premiera odbędzie się 27 czerwca 2024 r. o godz. 13.00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (IV p.) Biblioteki Głównej (ul. Chopina 27, Lublin). Film powstał we współpracy Biblioteki Uniwersyteckiej z Akademią Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. Reżyserem jest Damian Bieniek z ANiMK KUL. 

Projekcja filmu jest częścią cyklu wydarzeń zorganizowanych w związku z Rokiem Zygmunta Klukowskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń najważniejszych dokumentów stanowiących dobra kultury o znaczeniu światowym, regionalnym lub krajowym. Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata, na którą został wpisany dziennik Zygmunta Klukowskiego, powstała przed dziesięciu laty. Oficjalne ogłoszenie włączenia Dzienników Zygmunta Klukowskiego do Listy Krajowej Pamięć Świata UNESCO oraz wręczenie certyfikatu przez Prezydenta RP nastąpi 26 czerwca 2024.