Aktualności / Wydarzenia

Prof. Dariusz Dudek powołany do Narodowej Rady Rozwoju

Prof. Dariusz DudekPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył 21 grudnia 2022 w Pałacu Prezydenckim akty powołania nowym członkom Narodowej Rady Rozwoju. W skład Rady do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji został powołany kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego KUL prof. dr hab. Dariusz Dudek.

Narodowa Rada Rozwoju to ciało o charakterze konsultacyjno-doradczym przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Została powołana w celu umożliwienia debaty na temat rozwoju Polski oraz wypracowania stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. Zadaniem Rady jest także  formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizę sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. W ramach Rady funkcjonuje dziewięć rad eksperckich złożonych  z ekspertów, teoretyków i praktyków, reprezentujących różne środowiska i specjalizacje.  Jednym z tych zespołów jest Rada do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, której zadaniem jest m.in. identyfikowanie oraz analiza aktualnych problemów w zakresie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji, a także  przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji.

Prof. dr hab. Dariusz Dudek jest  specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, ochrony wolności i praw człowieka, systemu organów państwowych, ustroju organów ochrony prawnej i zawodów prawniczych. Od 2022 roku pełni funkcję doradcy Prezydenta RP. Jest autorem i redaktorem ponad 120 publikacji naukowych z dziedziny prawa konstytucyjnego dotyczących m.in. zasad ustroju, praw i wolności człowieka, systemu organów państwowych, w tym Prezydenta, rządu i władzy sądowniczej, kontroli konstytucyjności prawa, instytucji odpowiedzialności władzy oraz historii prawa i adwokatury. Jest także współautorem komentarza do Prawa o szkolnictwie wyższym (2012) oraz komentarza do Konstytucji RP (2016).