Aktualności / Wydarzenia
Prof. Dariusz Skórczewski: Język niesie literaturę
- Literatura nie sprowadza się wyłącznie do opowiadania fascynujących fabuł o popełnionych zbrodniach. Literatura to miejsce w którym pisze się o relacjach między ludźmi – mówi w najnowszym odcinku programu KULcast prof. Dariusz Skórczewski, literaturoznawca, historyk i teoretyk literatury, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
Jaka jest obecnie rola literatury? Czego szukają w niej czytelnicy i czy to odnajdują? Na takie pytania w najnowszym odcinku programu KULcast odpowiada prof. Dariusz Skórczewski.
Tegoroczny laureat „Lubelskiego Nobla”, czyli Lubelskiej Nagrody Naukowej im. Profesora Edmunda Prosta zauważa, że literatura była do niedawna najważniejszym i najbardziej wyrafinowanym dyskursem kulturalnym ludzkości. Obecnie zmienił się jednak kontekst w którym funkcjonuje.
- Spotykamy się z ogromnym ciśnieniem przekazów poprzez rozmaite media do nas trafiające, które aspirują do tego, by odgrywać rolę kulturową sprowadzającą się do diagnostyki kondycji człowieka i ludzkości – mówi prof. Dariusz Skórczewski.
Jego zdaniem ogromną rolę odgrywa film, a szczególnie serial oraz komiks, które dla współczesnego pokolenia są mediami zastępującymi czy wręcz wypierającymi literaturę. Literatura nie jest jednak na straconej pozycji.
- Argumentem za literaturą, jej znaczeniem i potrzebą jest język, który jest czymś więcej niż medium i materiałem z którego jest stworzona. Język jest tym, co niesie literaturę – uważa prof. Skórczewski.
Według niego prawdziwa literatura, w odróżnieniu od „wytworów literaturopodobnych”, operuje językiem stawiającym na człowieka baczność. - W literaturze chodzi o język, który nakłada na odbiorcę konieczność głębszej refleksji. Literatura nie sprowadza się bowiem wyłącznie do opowiadania fascynujących fabuł o popełnionych zbrodniach. Literatura to miejsce w którym pisze się o relacjach między ludźmi – przekonuje literaturoznawca z KUL. I dodaje: - Sprowadzenie literatury do ciekawości co do dalszego przebiegu zdarzeń nie wykorzystuje jej możliwości w najlepszy sposób. Dlatego patrzmy na to, co czytamy.
Życie ludzkie jest ograniczone więc ważmy swój czas i poświęcajmy go na to, co najlepsze.