Aktualności / Wydarzenia

Prof. Gołębiowski o Studium KUL dla Polonii: ważne przedsięwzięcie

Prof. Jacek Gołębiowski, wideokonferencja, fot. Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii KolbegoStudium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, czyli utworzenie w krajach o silnych tradycjach polskiej emigracji centrów kształcenia, to ważne przedsięwzięcie – ocenił dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. W sobotę 14 stycznia br. w Seminarium Polskim w Paryżu prof. Gołębiowski weźmie udział w uroczystym otwarciu pierwszego Biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za Granicą oraz w towarzyszącej temu wydarzeniu konferencji naukowej.

Jestem zwolennikiem tego, żeby słuchać czego oczekuje Polonia. Słuchanie Polonii zwielokrotni zainteresowanie ofertą Instytutu. To jest najważniejsze, żebyśmy się dowiedzieli, jakiej oferty edukacyjnej oczekuje Polonia. Wierzę, że na spotkaniu w Seminarium Polskim będzie podana odpowiedź na to pytanie – powiedział prof. Jacek Gołębiowski portalowi PolskiFR, który jest patronem medialnym wydarzenia.

Dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ocenił też, że Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą to bardzo cenna i ważna inicjatywa. – To bardzo ważne przedsięwzięcie: utworzenie w krajach o silnych tradycjach polskiej emigracji centrów kształcenia, dlatego że umożliwią nam one szersze oddziaływanie. Myślę, że docelowo takie przedsięwzięcie jak to we Francji powinno skupiać się na studiach podyplomowych, które dają konkretne kwalifikacje do nauczania języka polskiego w systemie francuskim – podkreślił.

Prof. Gołębiowski podkreślił też znaczenie szerokiej oferty edukacyjnej, jaka będzie proponowana Polakom we Francji.

Myślę, że to w tej chwili będzie dla nas bardzo istotne, żeby takie centra jak Studium w Paryżu miały szeroki wachlarz kursów potrzebnych naszym rodakom, z których skorzystają, np. kursy dokształcające w zakresie języka polskiego – ocenił rozmówca polskifr.fr. Jak dodał, „ważne, żeby studia podyplomowe kończyły się kwalifikacjami uznawanymi przez ministerstwo oświaty we Francji i żeby można było uczyć języka polskiego jako obcego w szkołach francuskich”. – Na to będzie duży popyt. Nasza praca powinna zwielokrotniać miejsca, gdzie będziemy umieszczać naszych nauczycieli z dokumentami potwierdzającymi takie kwalifikacje – dodał.

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego będzie wspierać prace Studium KUL. Jednym z celów Instytutu będzie także próba ponownego wprowadzenia języka francuskiego do polskich szkół. Prof. Gołębiowski ocenił, że język francuski jest w Polsce wypierany przez język hiszpański. – To jest też efektem braku aktywności przedstawicielstw, które reprezentują Francję – zaznaczył.

Otwarciu Biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą będzie towarzyszyć konferencja pt. „Nowoczesny patriotyzm, jak promować wartości w dzisiejszym świecie. Współczesne wyzwania komunikacyjne, nowe media i technologie”. Tytuł wystąpienia prof. Gołębiowskiego brzmi „Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego – zadania, cele, możliwości współpracy dla szkół polskich, organizacji polonijnych, parafii polskich”.

Ceremonia otwarcia biura wraz z konferencją, na które zapraszają KUL oraz Polska Misja Katolicka we Francji, odbędzie się w Seminarium Polskim w Paryżu (Issy-Les-Moulineaux, 11 rue Jules Guesde, dojazd: metro linia 12, stacja Mairie d'Issy). Początek o godz. 16.45. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online m.in. stronie internetowej KUL, także w mediach społecznościowych uniwersytetu, m.in. na You Tube.