Aktualności / Wydarzenia

Prof. Maciej Banach współpracuje z KUL

Były dyrektor Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maciej Banach został ekspertem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Prof. dr hab. n. med. Maciej Banach jest kierownikiem Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, współpracuje także m.in. z Johns Hopkins University w Baltimore w USA, jest członkiem kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych, posiada ponad 1500 publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych. Znajduje się w 1 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie, jest na 4 miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce w obszarze medycyny na podstawie rankingu Research.com oraz na 7 miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce we wszystkich obszarach nauki na podstawie rankingu AD Scientific Index 2024. Według Expertscape jest w grupie 5 najbardziej utytułowanych ekspertów na świecie w lipidologii i kardiologii prewencyjnej. Jest laureatem 5 doktoratów honoris causa, w tym Instytutu Kardiologii w Kijowie czy Uniwersytetu w Zagrzebiu. W marcu 2024 roku, decyzją kapituły konkursu „Lista Stu” organizowanego przez „Puls Medycyny”, został uznany za najbardziej wpływową osobę w Medycynie w Polsce.

– Wzmacniamy potencjał KUL oraz Wydziału Medycznego. Prof. Maciej Banach jest wybitnym naukowcem, cenionym na świecie. Ponadto posiada duże doświadczenie zdobyte w wielu instytucjach. Jego wkład w rozwój uczelni i kierunku lekarskiego będzie dużym kapitałem dla uniwersytetu – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Profesor zabiera głos m.in. w dyskusjach eksperckich dotyczących priorytetów zdrowotnych w czasie polskiej prezydencji w UE, którą nasz kraj obejmie 1 stycznia 2025 r.  Był zaangażowany w Kongres Samorządowy Trójmorza, w obszarze ochrony zdrowia – inicjatywę, którą zamierza dalej rozwijać. Jest głównym autorem jednej z najgłośniejszych publikacji medycznych ubiegłego roku, w której potwierdził, że choć im więcej kroków dziennie, tym lepiej dla zdrowia, to już 4000 kroków dziennie jest liczbą, która pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia. W analizie uwzględniono 226 889 osób, które wzięły udział w 17 różnych badaniach prowadzonych na świecie.