Aktualności / Wydarzenia

Prof. Mielcarek: Na drodze do jedności jeszcze wiele kroków

– Bez widzialnej jedności chrześcijan ich świadectwo wobec świata nie będzie w pełni wiarygodne – podkreśla dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL, który jest jednym z pięciu reprezentantów Kościoła katolickiego w Komisji Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów. Komisja właśnie zainaugurowała kolejną kadencję swojej działalności. Na początku lutego 2024 r. teologowie ze wszystkich kontynentów zebrali się w Tondano w Indonezji.

Komisja Wiary i Ustroju (Faith and Order Commission) Światowej Rady Kościołów jest ciałem skupiającym teologów i hierarchów kościelnych wywodzących się z tradycji prawosławnej, katolickiej i protestanckiej. Są to osoby duchowne, jak i świeccy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Choć Kościół katolicki nie należy do Rady, to współpracuje z nią od czasów II Soboru Watykańskiego. Jednym z przejawów tej współpracy jest obecność teologów katolickich w Komisji Wiary i Ustroju. Prof. Mielcarek znalazł się w jej składzie już po raz kolejny, a obok niego w Komisji przez najbliższych 8 lat pracować również będą: prof. dr hab. Myriam Wijlens (Uniwersytet w Erfurcie), prof. dr David Kirchhoffer (Australijski Uniwersytet Katolicki) i dr Johannes Oedelmann (Instytut Moehlera w Paderborn). Oficjalnym konsultantem z ramienia Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan jest ks. dr Andrzej Choromański.

Jak podkreśla prof. Mielcarek zadaniem Komisji jest doktrynalna refleksja nad zagadnieniami, które stanowią przeszkodę na drodze do widzialnej jedności wyznawców Chrystusa. Ta refleksja jest dziś szczególnie potrzebna, bo ruch ekumeniczny musi współcześnie mierzyć się z pewnym kryzysem. – Mimo prawie 100 lat istnienia ekumenizmu na drodze do jedności wciąż do zrobienia pozostało wiele kroków – zauważa teolog z KUL. W polu zainteresowania Komisji znajduje się nie tylko tematyka eklezjologiczna, z podstawowym pytaniem jak należy rozumieć Kościół, ale także zagadnienia związane ze sprawiedliwością społeczną czy rozeznawaniem moralnym i antropologią teologiczną. I właśnie w grupie zajmującej się tymi ostatnimi kwestiami będzie pracował prof. Mielcarek. – To bardzo istotne, ale także trudne tematy, jak choćby aborcja, rozwody czy kapłaństwo kobiet, ale także SI (sztuczna inteligencja), transhumanizm i troska o świat stworzony – wskazuje polski członek Komisji.

Podczas obrad w Indonezji, trwających od 1 do 8 lutego 2024 r., członkowie Komisji podjęli decyzję o zwołaniu w przyszłym roku światowej konferencji poświęconej zagadnieniu widzialnej jedności Kościoła, która odbędzie przy koptyjskim klasztorze św. Biszwiego w Egipcie. – To ważne wydarzenie, bo takie konferencje odbywają się co dwadzieścia, trzydzieści lat – zauważa prof. Mielcarek (ostatnia odbyła się w Santiago de Compostela w 1993 r.). Szczególną okazją do podjęcia tego tematu stanowi przypadająca 1700. rocznica Soboru Nicejskiego, którego postanowienia stanowią podstawę wiary wyznań chrześcijańskich zrzeszonych w Światowej Radzie Kościołów.

Światowa Rada Kościołów (World Council of Churches) to  ekumeniczna organizacja chrześcijańska, założona w 1948 roku. Jest największą i najbardziej wpływową reprezentacją ruchu ekumenicznego, obejmująca dialogiem ponad 350 Kościołów tradycji protestanckiej, anglikańskiej, starokatolickiej i prawosławnej pochodzących z  ponad 120 państw. Sama określa się jako wspólnota Kościołów w drodze do widzialnej jedności w jednej wierze i jednej wspólnocie eucharystycznej, wyrażającej się w kulcie i we wspólnym życiu w Chrystusie. 

Dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL, jest biblistą, kierownikiem Katedry Egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich na Wydziale Teologii KUL. Jest absolwentem KUL i Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, a  także kursu w ekumenicznej szkole biblijnej w Holsbybrunn (Szwecja). 2006‑2010 był członkiem katolickiej delegacji prowadzącej dialog ze Światowym Związkiem Baptystycznym (Baptist World Alliance), a od 2012 wchodzi w skład Komisji Wiary i Ustroju. Brał udział w przygotowaniu pierwszego ekumenicznego przekładu Biblii na język polski. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół pism św. Łukasza, Septuaginty, a także judaizmu hellenistycznego i wczesnego chrześcijaństwa.