Aktualności / Wydarzenia

Przedsiębiorczość kompetencją przyszłości

Czy przedsiębiorczość jest kompetencją przyszłości? Odpowiedzi na to pytanie przez cztery styczniowe dni szukali studenci pierwszego roku KUL pod okiem specjalistów – ekspertów rynku pracy i przedsiębiorców. Panele dyskusyjne nt. przedsiębiorczości, wspomagające odnalezienie własnej drogi na rynku pracy już od trzech lat prowadzi Biuro Karier KUL i Dział Kształcenia KUL.

 

- Pandemia okazała się dla nas szansą, bo przenosząc wydarzenie do MS Teams udało się nam spotkać bez względu na odległość geograficzną z wyjątkowymi gośćmi, m.in. Justyną Przybysz, Szymonem Milczanowskim, Pawłem Fortuną, Agnieszką Jurkowską, Rafałem Cencorą czy Małgorzatą Torój – podkreśla Marta Szymańska-Jarosz, koordynator wydarzenia ze strony Biura Karier KUL.

 

Zajęcia z zakresu przedsiębiorczości dla studentów pierwszego roku studiów prowadzone są od roku akademickiego 2018/2019 i mają formę semestralnych warsztatów. Studenci uczą się pracy w grupie, rozwijają kreatywność, poznają plusy i minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Efektem końcowym warsztatów są projekty własnego biznesu, wypracowane w małych grupach. Zgodnie z przyjętą koncepcją, jedno ze spotkań ma formę konferencji - panelu dyskusyjnego z praktykami – ekspertami rynku pracy, przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, moderowanego przez pracownika naukowego KUL, prowadzącego przedmiot „przedsiębiorczość”.

 

Jak zaznacza Marta Szymańska-Jarosz, spotkania z praktykami już na początku studiów to cenne doświadczenie pozwalające ukierunkować przygotowania do wejścia na rynek pracy: - W czasie tych spotkań z jednej strony studenci mogą poznać historię osób, które prowadzą działalność na własny rachunek, z drugiej strony ci sami goście pokazują przedsiębiorczość jako kompetencję, połączenie określonych cech i umiejętności, których można się nauczyć i wykorzystać w biznesie, na etacie, czy w życiu prywatnym. W ten sposób już od pierwszego roku studiów możemy przybliżyć młodym ludziom rynek pracy, pokazać jak inwestować w siebie w czasie studiów i jak przekuć pasję w pracę zarobkową.

 

W tegorocznych zajęciach uczestniczyło 756 studentów pierwszego roku. Odbyły się one w formie zdalnej i miały charakter zamknięty, ale część nagrań z paneli dyskusyjnych została udostępniona na kanale YouTube Biura Karier.

 

Biuro Karier KUL działa od 2000 r. Jednostka pełni obowiązki agencji zatrudnienia w charakterze pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego oraz doradztwa personalnego, wspierając osoby w każdym wieku w odnalezieniu satysfakcjonującej pracy, zgodnej z ich potencjałem zawodowym i potrzebami rynku. Zespół tworzą specjaliści z bogatym doświadczeniem w pracy z różnorodnymi grupami klientów, świadczący usługi w zakresie coachingu kariery, doradztwa zawodowego i biznesowego. Biuro Karier aktywnie współpracuje z pracodawcami i instytucjami, stwarzając studentom okazję do uczestnictwa w webinarach, spotkaniach zawodoznawczych czy udostępniając oferty pracy, praktyk oraz staży w Portalu Kariery. Ta jednostka uniwersytecka realizuje również program rozwojowy „Cool Careers”, Program Badania Losów Zawodowych Absolwentów, program Ambasador Biura Karier KUL, a także organizuje cykliczne wydarzenia: Letnią Akademię Kompetencji, Akademię Przedsiębiorczości czy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości na Lubelszczyźnie.