Aktualności / Wydarzenia

Przedstawiciele KUL uczestniczyli w mszy świętej beatyfikacyjnej rodziny Ulmów

W niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbyła się beatyfikacja dziewięcioosobowej rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez hitlerowskich zbrodniarzy w marcu 1944 roku za pomoc Żydom. Wraz z delegatem papieskim kard. Marcello Semeraro, Prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, mszę świętą koncelebrowało blisko 1 000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy. Udział w uroczystościach wzięło ok. 37 tysięcy wiernych.

W mszy świętej beatyfikacyjnej Wiktorii i Józefa Ulmów i ich dzieci uczestniczyły także władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz prorektor KUL ds. administracji ks. prof. Mirosław Sitarz, jak również przedstawiciele Centrum Heschela KUL.

W Markowej nie mogło zabraknąć delegacji profesorów i wykładowców, a także pracowników administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
W wydarzeniu wzięły udział setki młodych ludzi – wśród nich znaleźli się też studenci KUL, z czego ks. prof. Mirosław Kalinowski jest szczególnie dumny.

Nieustannie cieszy mnie zaangażowanie młodych w życie Kościoła, dlatego wielką radość sprawiło mi spotkanie z naszymi studentami na tak ważnych uroczystościach – powiedział rektor KUL.

Obecny w Markowej Prezydent RP Andrzej Duda posumował swoje wystąpienie słowami: – Cześć i chwała polskiej rodzinie Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali włączeni do grona błogosławionych po ponad 79 latach od ich śmierci. Coroczne wspomnienie liturgiczne rodziny będzie obchodzone 7 lipca na pamiątkę dnia, w którym Ulmowie weszli w związek małżeński.