Aktualności / Wydarzenia

„Przegląd Uniwersytecki” – tym razem o nowych technologiach

Nowe technologie – temat niezwykle nośny w ostatnich czasach, zwłaszcza po ogromnym zainteresowaniu Chatem GPT i sztuczną inteligencją tworzącą barwne grafiki – trafiły na łamy najnowszego „Przeglądu Uniwersyteckiego”. Po raz kolejny w czasopiśmie adresowanym do całej społeczności akademickiej KUL znalazły się wywiady i artykuły naszych ekspertów, a także relacje z najważniejszych wydarzeń uczelni.

„Przegląd Uniwersytecki” – PDF

Tematyka nowych technologii, która jest motywem przewodnim obecnego wydania „Przeglądu Uniwersyteckiego”, to zespół kluczowych zagadnień, niezwykle istotnych w wielu obszarach życia współczesnego człowieka. Rozwiązania programistyczne, narzędzia komunikacji, sztuczna inteligencja, nowe media, zakorzeniły się bardzo mocno w naszym codziennym życiu i dynamicznie się rozwijają – podkreślił w słowie wstępnym rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który zwrócił uwagę zarówno na cywilizacyjne szanse rozwoju cyfrowych technologii m.in. w medycynie, technologiach, obronności i komunikacji, ale także na zagrożenia, które ten rozwój przynosi m.in. alienację społeczną.

W liczącym 60 stron „Przeglądzie Uniwersyteckim”, w nowoczesnej szacie graficznej i z kodami QR, na szczególną uwagę zasługuje wywiad otwarcia z dr. Pawłem Fortuną z Katedry Psychologii Eksperymentalnej Instytutu Psychologii KUL. Badacz ten, który z powodzeniem rozwija cyberpsychologię pozytywną, odpowiada na pytania dotyczące m.in. funkcjonowania gigantów cyfrowych jak Google czy Facebook (Meta), a także przedstawia znaczenie sztucznej inteligencji, której rozwój w ostatnich latach i miesiącach nabrał spektakularnego tempa.

Żyjemy w czasach, w których wszyscy jesteśmy zanurzeni w technologii cyfrowej; ze sztucznej inteligencji korzystamy już niemal każdego dnia uczestnicząc w eksperymencie, którego stawką jest jakość naszego życia mówi dr Paweł Fortuna. Dodaje jednak, że nie należy bać się cyfrowej rewolucji m.in. ze względu na rozwijającą się, także na KUL, cyberpsychologię pozytywną, która może pomóc w adaptacji do życia w XXI wieku.

Nowe technologie to jednak także poważne niebezpieczeństwo np. inwigilacji obywateli, o czym z kolei opowiada w wywiadzie o Pegasusie dr hab. Urszula Soler z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL, która w swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. nowoczesnymi technologiami i ich bezpieczeństwem, a także wojną informacyjną. O szumie informacyjnym oraz o wartości ciszy i zdrowego dystansu do świata mówi także prof. Stanisława Steuden w rozmowie z dr hab. Bohdanem Rożnowskim – nauczyciele akademiccy i badacze z Instytutu Psychologii KUL.

Myślę, że są zjawiska mieszczące się w sferze psychicznej człowieka, a nade wszystko duchowej, których nie jesteśmy i nie będziemy w stanie wyjaśnić w sposób naukowy, zawsze pozostaje margines tego, co umyka naszej obserwacji, wykorzystującej nawet najbardziej zaawansowane technologie. W mojej ocenie najbardziej spektakularne możliwości technologiczne i osiągnięcia naukowe nie mają charakteru ponadczasowego – powiedziała prof. Stanisława Steuden, specjalistka z zakresu psychologii klinicznej i psychologii osobowości.

„Przegląd Uniwersytecki”, który trafia do czytelników w okresie Świąt Bożego Narodzenia i na przełomie roku 2022/2023, podsumowuje również najważniejsze wydarzenia z życia społeczności KUL. To m.in. otwarcie Wydziału Medycznego, który był już w planach założycieli KUL, inauguracja Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela i Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Misją uczelni, co podkreśla nasze czasopismo, jest także docieranie z ofertą edukacyjną do Polonii i Polaków za granicą.

Inne ważne tematy tekstów – last but not least – to np. ewaluacja jakości działalności naukowej za lata 2017-2021, która potwierdziła wysoką jakość badań naukowych prowadzonych na uniwersytecie, metoda Service Learning – rozwijająca empatię i umiejętność komunikacji z różnymi grupami społecznymi czy też 10 proc. umiędzynarodowienie wspólnoty studenckiej – na KUL-u studiuje prawie 800 studentów z blisko 50 krajów.