Aktualności / Wydarzenia

Razem budowaliśmy żywy Kościół – wdzięczność za pięć lat posługi o. Mateusza Ignacika


Po pięcioletniej posłudze o. Mateusz Ignacik SJ żegna się ze wspólnotą jezuicką przy Kościele Akademickim KUL oraz z Duszpasterstwem Akademickim KUL.

snapseed2_800_1_w_t Podczas Mszy Świętej w niedzielę 23 czerwca doszło do zmian personalnych wśród jezuitów związanych ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W obecności o. Zbigniewa Leczkowskiego SJ, przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej obowiązki wicerektora Kościoła Akademickiego KUL oraz przełożonego wspólnoty jezuitów objął o. Adam Juchnowicz SJ, dotychczasowy duszpasterz akademicki związany szczególnie ze wspólnotami międzynarodowymi. Wobec wiernych zgromadzonych na Mszy złożył on uroczyste wyznanie wiary. O. Adam zastąpi tym samym odchodzącego z Lublina o. Mateusza Ignacika SJ, który od lipca będzie pełnił posługę w Warszawie.

Uroczysta Msza była szczególnym wyrazem wdzięczności za pięcioletnią posługę o. Mateusza w Duszpasterstwie Akademickim KUL. W homilii, którą wygłosił o. Zbigniew Leczkowski, nawiązał do miłości Chrystusa, będącej rzeczywistością, której potrzebuje każdy. – To ona ma być czymś, co wyprowadza mnie na zewnątrz, co sprawia, że żyjemy pobudzeni tą miłością wszędzie tam, gdzie jesteśmy każdego dnia – dodał kaznodzieja.

Ojciec Prowincjał wspomniał także o zmianach w lubelskiej wspólnocie. – Dzisiaj – tutaj – w Kościele Akademickim, we wspólnocie jezuitów zmieniają się osoby na pewnym urzędzie – mówił o. Leczkowski. – Tak naprawdę jest to konkretne zaproszenie, które było jeszcze do dziś udziałem o. Mateusza, a teraz będzie o. Adama, aby on żył coraz bardziej dla was, tego środowiska, osób, pośród których posługuje. To życie dla was przekłada się na konkretne postawy, wybory, decyzje – sprawowanie liturgii, posługi sakramentalnej, bycie w różnych wspólnotach, odpowiadanie na wasze potrzeby, pytania, wątpliwości, towarzyszenie w różnych sytuacjach. Czasem po prostu zwykła obecność, uśmiech będzie przejawem tej miłości Chrystusa, która będzie przynaglała o. Adama do tego, aby żył coraz bardziej dla was. Tutaj w konkrecie Kościoła Akademickiego i środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – podkreślał o. Zbigniew Leczkowski.

Słowa podziękowania za posługę o. Mateusza w Duszpasterstwie Akademickim KUL wyrazili jego przedstawiciele. W szczególny sposób zwrócili uwagę na jego otwartość na wszystkie pomysły studentów, którym nigdy nie powiedział „STOP”, ale również obecność we wspólnotach, dobre słowo i nieustanne bycie „dla nich”. Nie zapomnieli także o o. Adamie, życząc mu wszelkiego dobra i błogosławieństwa na nowe wyzwania.

snapseed10_800_3_w_t_1 Swoją wdzięczność wyraził także sam o. Mateusz Ignacik, zaznaczając, że taki dzień to nie tylko okazja by podziękować Panu Bogu, ale także wszystkim ludziom, za dobro, którego doświadczył podczas pięciu lat pobytu w Lublinie. – Mam dużą wdzięczność wobec wszystkich osób związanych z naszym Kościołem Akademickim, z Duszpasterstwem Akademickim i środowiskiem przy uniwersytecie – dziękował o. Mateusz. – Za otwartość i zaangażowanie w budowanie tej wspólnoty – wspólnoty w różnorodności, zrzeszającej ludzi różnych zawodów, stanów życia, tych starszych i młodszych, rodziny. Za budowanie żywego Kościoła, wspólnoty o konkretnych twarzach i imionach. Cieszę się z zaufania mi udzielonego, że mogłem wziąć odpowiedzialność za tę wspólnotę na jakiś czas, a także dziękuję moim współbraciom, z którymi pracowałem w Duszpasterstwie i Kościele Akademickim – dodał z uśmiechem jezuita.

snapseed10_800_3_w_t Po Mszy nastąpił ciąg dalszy uroczystości. Wspólne rozmowy i poczęstunek przygotowany przez KULuary Smaków na placu przed Kościołem Akademickim były okazją do indywidualnych rozmów i wspomnień z pięcioletniej posługi o. Mateusza w Lublinie.